Atrakcyjny rynek lokali dla studentów w Łodzi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

141221.citypark.01.400Łódź odnotowała w tym roku wzrost cen transakcyjnych mieszkań. Duży wpływ na rozwój rynku mają studenci, którym rodzice kupują mieszkania z dopłatą z programu MdM.

Dla osób poszukujących nowoczesnego i nowego lokum w Łodzi nie brakuje ofert zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. W ofercie deweloperów znajduje się około 2 tys. mieszkań, z czego ponad połowa spełnia wymogi rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Jak podkreśla Instytut Gospodarki Nieruchomościami, nieruchomości łódzkie mogą kusić swoimi niskimi cenami, lokalizacją oraz dobrym stanem technicznym.

Student na swoim

Dużą grupę wśród kupujących mieszkania w Łodzi stanowią rodzice, których dzieci rozpoczęły naukę w mieście. Łódź to miasto, gdzie siedzibę mają 22 uczelnie wyższe, wśród nich słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Łódzka. Spośród tysięcy studentów wielu zamiast mieszkać na stancji lub w akademiku posiada już własne M.

Młode, studiujące osoby, stanowią liczną grupę pośród kupujących mieszkania w naszej popularnej  inwestycji CityPark przy ulicy Żeligowskiego. Niewątpliwym atutem tej inwestycji jest bliskość szkół i najważniejszych łódzkich obiektów takich jak uniwersytet, galerie handlowe, a do tego park, kryty basen i liczne przystanki  komunikacji miejskiej w okolicy. Niedawno rozpoczęliśmy sprzedaż kolejnego etapu osiedla – mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord SA.

Kupno mieszkania dla studenta jest dla rodziców często lepszym rozwiązaniem niż płacenie za wynajem. Według raportu serwisu Domy.pl średnia cena pokoju wynajętego w Łodzi to 550 zł, kawalerki –  nieco ponad 1 tys. zł, mieszkania dwupokojowego – 1420 zł, zaś trzypokojowego – 1750 zł. To stawki porównywalne ze spłatą kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania.

Niskie stopy procentowe i atrakcyjne, stabilne ceny na rynku pierwotnym  zachęcają do zakupu mieszkań. Nasi klienci często korzystający z kredytu  hipotecznego jako uzupełnienia środków własnych – dodaje wiceprezes Polnordu.

Oferowane do wynajmu lokale mieszczą się najczęściej w starych budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na kupno mieszkania student staje się właścicielem lokalu o znacznie wyższym standardzie pod względem jakości budynku jak i jego parametrów technicznych, w tym energooszczędności.

Konkurencyjne ceny

141221.citypark.02.267Atutem łódzkich mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym jest też ich cena – według najnowszych danych portali Bankier i Otodom, w listopadzie tego roku za metr mieszkania na łódzkim rynku pierwotnym trzeba było zapłacić niemal 4,9 tys. zł – o ponad połowę mniej niż wnosi średnia cena w Warszawie. Niskie stawki oferowane na rynku nieruchomości pozwalają wielu kupującym skorzystać z dopłat do kredytów oferowanych w ramach programu  „Mieszkanie dla Młodych”. Dane z pierwszych trzech kwartałów tego roku pokazują, z  dopłaty w ramach MdM skorzystało w Łodzi że 28 proc.  kupujących mieszkania, co stanowi jeden z najlepszych wyników w kraju.

Zdaniem ekspertów, konkurencyjne ceny nieruchomości mogą przyciągnąć do Łodzi nowe inwestycje i pomóc młodym osobom w rozwoju biznesu.

Łódź to atrakcyjne miasto dla potencjalnych inwestorów. Jego dobra lokalizacja oraz skomunikowanie z innymi miastami, rozwój infrastruktury, konkurencyjne ceny nieruchomości w porównaniu do rynków innych dużych miast, sprawia, że jest to miasto z potencjałem, w którym można wdrażać nowe pomysły na rozwój, rozpocząć biznes – napisała w raporcie na temat łódzkiego rynku  nieruchomości Natalia Hładysz z Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

W przyszłym roku ma się rozpocząć finansowana z unijnych funduszy rewitalizacja centrum miasta, obejmująca ulice Śródmieścia o powierzchni ponad 70 hektarów.  Powstaną nowe miejsca wystawiennicze i audytorium, w których odbywać się mają wydarzenia kulturalne i społeczne. Projekt podniesie komfort życia w mieście, na czym skorzystają także deweloperzy budujący mieszkania w Łodzi.

Źródło: FedorConsulting