
Zmiany w zarządzie Vienna Life TU na Życie S.A., Tomasz Borowski prezesem
Od 01 października 2020 r. zaszły zmiany w zarządzie Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Tomasz Borowski został prezesem Vienna Life TU na Życie S.A.
Od 01 października 2020 r. zaszły zmiany w zarządzie Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Tomasz Borowski został prezesem Vienna Life TU na Życie S.A.
Początek roku to dobry czas na nowe wyzwania i plany, ale też realizację noworocznych postanowień. Rozpoczęcie nowej pracy, zdrowy styl życia, lepsza organizacja to tylko niektóre z postanowień, które stawiają sobie Polacy. Wśród nich znajduje się także oszczędzanie pieniędzy.
Rok 2019 przyniósł szereg zaskoczeń w porównaniu do prognoz, które można było stawiać pod koniec 2018 roku. Przypomnijmy, że koniec roku 2018 był okresem silnych spadków na niemal wszystkich rynkach, co również wpływało na stawiane tezy i oceny.
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – napisał 13 listopada 1789 Benjamin Franklin, w liście do Jeana Baptiste’a Leroy. To z pewnością jedno z najbardziej znanych stwierdzeń dotyczących podatków. I choć wydaje się, że istnieją one od zawsze, tak naprawdę są w historii świata konstrukcją dosyć nową. Pytanie, zatem czy można wrócić do czasów, gdy ich nie było?
Płaca minimalna stała się w Polsce już jakiś czas temu przedmiotem dyskusji, głównie w środowisku politycznym, ale też wśród pracodawców i pracowników. Jej wzrost obserwujemy nieprzerwanie niemal od 20 lat, a wpływ ma nie tylko na zwiększenie zasobności portfeli najmniej zarabiających. Niesie ze sobą o wiele większe skutki i choć zapowiedziano jej wyraźne podniesienie, to do poziomów zachodnioeuropejskich i tak nam wciąż daleko.
Młodzi Polacy nie są mistrzami usamodzielniania się i opuszczania rodzinnego domu. Choć do Włochów, znanych z takiego sposobu życia, jeszcze nam trochę brakuje, to w unijnych statystykach plasujemy się w górnej części tabeli i zdecydowanie powyżej średniej. Mieszkanie z rodzicami często pozwala jednak na zgromadzenie oszczędności na „start”.
Sierpień zapamiętamy przede wszystkim jako okres spadków na rynkach wschodzących. Bezpośrednim skutkiem wojen handlowych, patrząc w skali całego miesiąca, była przecena nie tyle na rynkach rozwiniętych, które zdołały odrobić część strat, ale właśnie na rynkach wschodzących.
Jednoosobowa działalność gospodarcza stanowi najpopularniejszą w Polsce formę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Na koniec 2017 r., według danych REGON, liczba takich firm przekroczyła 3 miliony. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze odpowiada całym swoim majątkiem w sytuacji kryzysowej czy w przypadku dekoniunktury. Dlatego z biegiem czasu i rozwoju skali prowadzonej działalności gospodarczej warto rozważyć reorganizację.
Opisując pierwsze półrocze bieżącego roku, można zaryzykować twierdzenie, że był to jeden z ciekawszych okresów na rynkach finansowych od lat. Cofając się do prognoz tworzonych pod koniec ubiegłego roku, większość kasandrycznych wizji, jak dotąd, się nie sprawdziła. Jedyną sprawdzoną prognozą było utrzymanie słabej koniunktury w strefie euro, chociaż w części prognoz wskazywano na możliwe odbicie w drugim półroczu. To dopiero przed nami.
Czy dzieci powinny mieć własne pieniądze? – to pytanie chyba nie budzi kontrowersji. Jednak, jeśli zapytamy czy powinny je samodzielnie wydawać w dowolny sposób – prostej odpowiedzi już nie uzyskamy. Dzieci o finansach będą wiedziały tyle ile przekażą im rodzice, bądź nauczyciele. Dorośli zaś do tego zadania powinni podchodzić w sposób odpowiedzialny, bo przecież nikt nie chce by jego dziecko przekonane było, że pieniądze biorą się z bankomatu.
Kto z końcem kwietnia zastosował strategię „sell in may and go away”, może z końcem maja otwierać szampana. Spadek rynkowych indeksów był więcej niż zauważalny i mocno uszczuplił portfele inwestorów. Nie można tutaj oczywiście mówić o skali obserwowanej w IV kwartale ubiegłego roku, ale słowo bessa i kres hossy ponownie zaczęły przewijać się w rynkowych komentarzach.
II kwartał, czyli okres już po publikacji rocznego sprawozdania to czas, w którym spółki, przy okazji wyników rocznych, deklarują wysokość wypłaty z zysku za ubiegły rok. Inwestycja w spółki wypłacające dywidendę w teorii stabilizuje wyniki portfela, gdyż łagodzi ona negatywne skutki zmienności giełdowej. W praktyce stopa dywidendy powinna być tylko jednym z czynników, który decyduje o inwestycji. Obecnie już ponad 120 spółek zadeklarowało lub uchwaliło dywidendę z zysku za 2018 rok. Jest to więc dobry moment na chwilę zastanowienia.
Aż 83 procent studentów podejmuje pracę już w czasie trwania edukacji. Niestety, co trzeci rozważa wyjazd za granicę, by lepiej zarabiać. Są jednak pewne benefity, których otrzymanie skłoniłoby go do pozostania w Polsce.
Kwiecień był ciekawym miesiącem na giełdach. To, co zapamiętamy najbardziej, to dysproporcja w zachowaniu się polskich indeksów na tle innych rynków zagranicznych. W czasie, gdy wszędzie na świecie panowała hossa, polski rynek powoli osuwał się pod swoim ciężarem.
Odbicie na globalnych rynkach akcji, rozpoczęte w ostatnim tygodniu grudnia, w lutym miało się bardzo dobrze. Co prawda wzrosty nie były już tak dynamiczne jak w poprzednich miesiącach, ale zarówno rynek amerykański, Europa Zachodnia, Japonia czy azjatyckie rynki wschodzące stabilnie zyskiwały na wartości.
Co drugi Polak podejmuje działania związane z ubezpieczeniem na życie dopiero, gdy dojdzie do niepożądanych sytuacji.