Artykuły ze źródła: Agnieszka Morawiecka

Bankowość spółdzielcza | Z rynku finansowego

Prezes BPS: wynik netto Zrzeszenia sięgnął 255 mln zł w 2020 roku; w 2021 r. czas na odbudowanie formy i nową strategię

Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) liczy, że wynik netto Zrzeszenia BPS, który sięgnął 255 mln zł w 2020 roku, będzie do powtórzenia w bieżącym roku. Bank oczekuje wzrostu wskaźnika NPL dla Zrzeszenia, ale zakłada, że na koniec br. będzie on nadal miał wartość jednocyfrową, poinformował prezes Banku Polskiej Spółdzielczości Artur Adamczyk.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marek Lusztyn
Z rynku finansowego

Wiceprezes Banku Pekao: koszty ryzyka i odpisy w sektorze wzrosną dwu – trzykrotnie w 2021 r.

Koszty ryzyka i wartość odpisów kredytowych w sektorze bankowym w 2021 roku będzie dwu-, trzykrotnie wyższa w porównaniu z 2019 rokiem. Na przełomie czwartego kwartału tego roku i pierwszego kwartału przyszłego roku banki będą tworzyć rezerwy już na poszczególne ekspozycje na podstawie indywidualnych zaangażowań kredytowych, uważa wiceprezes Banku Pekao Marek Lusztyn. W jego ocenie, Bank Pekao – posiadając najniższy wskaźnik kosztu ryzyka w sektorze – jest dobrze przygotowany na nadchodzący kryzys gospodarczy i nieuchronnie nadchodzącą konsolidację sektora.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Banku Millennium
Z rynku finansowego

Millennium Bank Hipoteczny zakłada pierwszą emisję listów zastawnych w PLN w 2021 r.

Millennium Bank Hipoteczny (MBH) zamierza w III kwartale br. złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o zgodę na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Bank zakłada, że pierwsza emisja listów zastawnych zostanie przeprowadzona w 2021 roku, a jej walutą będzie złoty. W dalszych planach MBH ma również emisje na rynkach zagranicznych, w tym także emisje tzw. green covered bonds, poinformowało biuro prasowe Banku Millennium.

CZYTAJ WIĘCEJ
Alior Bank - Logo
Z rynku finansowego

PSD2: Alior Bank rusza po klientów innych banków. Kredyty bez zaświadczenia o zarobkach

Alior Bank, posiadając pozwolenie na działanie jako TTP, wprowadza usługę umożliwiającą klientom innych banków ubieganie się o kredyt bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. Bank liczy, że 7 na 10 nowych klientów, którzy udostępnią w ten sposób swoje dane będzie mieć możliwość zaciągnięcia kredytu konsumpcyjnego właśnie w Alior Banku, poinformował wiceprezes Mateusz Poznański. W 2020 r. Alior Bank chce także powalczyć o depozyty klientów z innych banków.

CZYTAJ WIĘCEJ
PKO BP - Oddział
Z rynku finansowego

PKO BP do końca roku uruchomi oddział na Słowacji. Bank rozwija działalność zagraniczną

PKO Bank Polski planuje do końca roku uruchomić oddział korporacyjny na Słowacji i analizuje kolejne rynki pod kątem uruchomienia takiej placówki. Bank nawiązuje także bezpośrednie relacje z zagranicznymi instytucjami finansowymi, dzięki czemu transakcje realizowane są szybciej, a koszty przelewów zagranicznych ponoszone przez klientów są niższe, poinformował wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Michał Krupiński
Z rynku finansowego

Prezes Pekao: na polskim rynku pozostanie ok. 4 – 6 najsilniejszych banków

Ze względu na procesy konsolidacyjne w Europie, wysokie obciążenia regulacyjne i nakłady inwestycyjne przekładające się na presję na rentowność, na polskim rynku bankowym docelowo pozostanie około 4-6 najsilniejszych banków, ocenia prezes Banku Pekao Michał Krupiński. Pekao koncentruje się obecnie na transformacji operacyjnej i realizacji strategii 2020. Jednocześnie przygląda się trendom konsolidacyjnym na rynku bankowym w Polsce i nie wyklucza swojego udziału w dalszej konsolidacji sektora po zakończeniu transformacji operacyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający wykresy gospodarcze
Gospodarka

W jakim tempie będzie rosła polska gospodarka? ZBP przedstawia prognozy bankowców

Blisko 2/3 bankowców (64%) ocenia, iż w ciągu najbliższych czterech lat średnioroczne tempo wzrostu Polski nie będzie przekraczało 3%, zaś co trzeci wskazuje, iż będzie to ponad 3%. Obawy bankowców dotyczące możliwości dalszego rozwoju gospodarki budzą głównie zbyt duże obciążenia i skomplikowany system podatkowy, a także brak wykwalifikowanej kadry, wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo
Gospodarka | Prawo i regulacje

UKNF: nowa metodyka oceny ryzyka nie wpłynie na politykę dywidendową ubezpieczycieli

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dokona oceny ryzyka (BION) zakładów ubezpieczeń za 2018 rok według nowej metodyki. Prace nad nową metodyką są obecnie finalizowane. Nie wpłynie ona na założenia polityki dywidendowej ubezpieczycieli, poinformowała ISBnews dyrektor zarządzająca Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego UKNF Dagmara Wieczorek-Bartczak.

CZYTAJ WIĘCEJ
PKO BP - Oddział
Z rynku finansowego

PSD2: PKO BP chce współpracować ze światowymi gigantami technologicznymi, jak Google, Facebook czy Apple

PKO Bank Polski – w związku z wejściem PSD2 – chce mocniej zdywersyfikować obszary przychodów. Bank zamierza współpracować z największymi graczami technologicznymi na świecie, takimi jak Google, Microsoft, Amazon, Facebook, IBM czy Apple nazywanymi grupą firm GAFA lub GANDALF, a ostatnio G MAFIA, poinformował wiceprezes Adam Marciniak. Bank planuje kolejne nowości w ofercie – w tym roku chce m.in. przeprowadzić pilotaż usługi „Talk to IKO” – bankowego asystenta głosowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1