Autor: Zbigniew Biskupski

PIT 2019
Finanse osobiste | Firma

Ostatnie dni na złożenie PIT-28. Komu skarbówka przygotowała rozliczenie, a kto musi deklarację złożyć sam?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które korzystają z preferencyjnego rozliczenia podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe do końca lutego. Podobnie jest z podatnikami, którzy ryczałt wybrali do rozliczania przychodów z najmu oraz uzyskującymi przychody z jeszcze kilku mniej popularnych źródeł, do których zastosowanie ma ryczałt.

CZYTAJ WIĘCEJ
Elektroniczna identyfikacja
Prawo i regulacje

Co warto wiedzieć o nowych dowodach osobistych z czipem?

Od poniedziałku 4 marca wkraczamy na kolejny etap rewolucji w dowodach osobistych. Od tego dnia wszyscy składający wnioski o wydanie nowego dokumentu otrzymają tzw. e-dowody czyli dowody osobiste ze specjalnym czipem, podobnym do stosowanych w kartach kredytowych. Taki dowód osobisty z warstwą elektroniczną ułatwi nam życie – na początek w podróży i u lekarza, ale w przyszłości takich ułatwień może być dużo więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Centrum handlowe
Nieruchomości

Zakaz handlu w niedzielę nie zniechęcił inwestorów

Zakaz handlu w niedzielę tylko w niewielkim stopniu wpłynął na rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie powierzchni handlowych. Zwolnienie dynamiki tego typu inwestycji nastąpiło już pięć lat temu. Jednocześnie wciąż jest miejsce na nowe zyskowne projekty. Z drugiej zaś strony, przy nasyconym rynku, zmienia się ich charakter. Hitem najbliższych lat mają być np. ulice handlowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
Para meldująca się w hotelu
Nieruchomości

Inwestycje hotelowe – czy to się opłaca?

Warszawa, Kraków czy Trójmiasto przyciągają turystów z całego świata. Zainteresowanie Polską rośnie wraz z poprawą infrastruktury, ale niebagatelną rolę odgrywają w tym inwestycje na rynku nieruchomości hotelowych: przybywa nowych obiektów, a remonty już istniejących wpływają na poprawę komfortu. Z kolei większa ilość nowoczesnych i odpowiednio wyposażonych hoteli ściąga do Polski organizatorów ważnych imprez biznesowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze i klucze
Nieruchomości

Wynajmujesz mieszkania? Jak formę opodatkowania wybrać w 2019 roku?

W przeciwieństwie do roku bieżącego, w którym nastąpiła rewolucja w opodatkowaniu najmu ryczałtem, w 2019 roku osób zarobkujących na najmie nieruchomości nie czekają żadne zmiany. Doświadczenia tego roku, w którym po raz pierwszy obowiązuje limit 100 tys. zł przychodu dla 8,5 proc. ryczałtu od najmu, mogą jednak posłużyć do ewentualnej zmiany formy opłacania podatku dochodowego

CZYTAJ WIĘCEJ
Dwóch mężczyzn zawierających umowę najmu mieszkania
Nieruchomości

Jak zawrzeć bezpieczną umowę najmu?

Ponieważ treść umowy najmu zazwyczaj jest autorstwa właściciela mieszkania czyli wynajmującego, z góry trzeba przyjąć, że zabezpieczył on w niej swoje prawa, niekoniecznie dbając o taki sam status uprawnień najemcy. Jeśli chce się uniknąć konfliktów w trakcie trwania umowy – a tym bardziej wykluczeniu oszustwa – trzeba wszystkie potencjalne „miny” rozbroić, przeredagowując treść umowy przed podpisaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Blok mieszkalny
Nieruchomości

Czy zmiany na rynku pracy zniechęcą nas do posiadania mieszkania?

U naszych zachodnich sąsiadów standardem jest mieszkanie w wynajętym lokum; takie rozwiązanie wybiera niemal co drugi Niemiec. Odwrotnie niż w Polsce gdzie w wynajmowanych mieszkaniach funkcjonuje niespełna 16 proc. obywateli. Taka postawa hamuje rozwój ważnego na dojrzałych rynkach segmentu jakim jest inwestowanie w nieruchomości pod najem. Możliwe jednak, że i Polacy docenią zalety mieszkania w wynajętym lokum.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zdjecie ilustracyjne: Dowód osobisty w kieszeni
Finanse osobiste

Podrabiane dowody osobiste. Kradzież tożsamości zazwyczaj słono kosztuje

Niektórzy potrafią żyć na cudzy koszt kawał życia. Dzieje się to jednak zazwyczaj w kręgu osób bliskich i za mniejszym lub większym przyzwoleniem. Są jednak tacy, którzy na cudzy koszt wykonują zaledwie jedno lub kilka posunięć, ale poczynione przez nich szkody są nieporównywalnie bardziej dotkliwe. To oszuści, którzy podrabiają lub kradną dowody osobiste – czy też tylko dane z nich – by podszywając się pod inną osobę, pożyczać pieniądze lub zaciągać kosztowne zobowiązania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zdjecie ilustracyjne: Dowód osobisty w kieszeni
Edukacja finansowa | Finanse osobiste | Prawo i regulacje

Kto rano wstaje ten… chroni dane osobowe. Swoje, bliskich i znajomych

Niemal każdy Polak słyszał o zagrożeniach, jakie niesie utrata danych osobowych – na samą myśl o tym drżymy, bo wiele z tych historii naprawdę mocno przemawia do wyobraźni. Najdotkliwiej jednak odczuwamy to wtedy, gdy przekonamy się o tym na własnej skórze. 28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych – to dobra okazja, by o zagrożeniach przypomnieć.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2