Autor: Marcin Kiepas

Polski złoty
Gospodarka

Złoty ciągle bardzo słaby; kurs eurodolar osiągnął parytet, amerykańska waluta najdroższa w historii

Na rynku walutowym trwa ucieczka od złotego. We wtorek rano amerykańska waluta była najdroższa w historii, a euro i frank szwajcarski zanotowały najwyższe poziomy od „wojennej paniki” na początku marca. Kurs eurodolar osiągnął parytet, o godz. 11.46 za euro płacono 1,0000 USD. I to prawdopodobnie jeszcze nie koniec osłabienia polskiej waluty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Polski złoty na tle wykresów z notowaniami
Gospodarka

Gwałtowne umocnienie złotego, rynek oczekuje dużej podwyżki stóp procentowych

Silny zwrot na rynku walutowym. We wtorek złoty mocno zyskuje do głównych walut, odrabiając ostatnie bardzo duże straty. Pomaga mu poprawa nastrojów na rynkach globalnych, po tym jak nieco zelżały obawy przed negatywnymi gospodarczymi konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim jednak złotego wspierają oczekiwania dzisiejszej dużej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Kiepas
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Koniec noworocznego umocnienie złotego?

Umocnienia złotego wyhamowało. We wtorek rano kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5430 zł, a USD/PLN 4,0050 zł, po tym jak wczoraj na koniec dnia euro odrobiło znaczącą część wcześniejszych strat, a dolar nawet lekko skorygował ostatnią przecenę. Bardzo prawdopodobne, że to koniec aprecjacji złotego, a on sam w drugiej połowie stycznia ponownie znajdzie się pod presją sprzedających.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Kiepas
Komentarze ekspertów

Złoty czeka na to, co RPP powie o szybko rosnącej inflacji

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym jest kończące się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Posiedzenie, które po wtorkowych danych o znaczącym przyspieszeniu inflacji w Polsce nabrało szczególnego znaczenia. Stopy procentowe oczywiście nie zostaną przez Radę zmienione, ale już jej komentarz do danych o inflacji może odbić się na notowaniach złotego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Kiepas
Komentarze ekspertów

Dobre wybory na giełdzie

Zgodnie z zasadą Pareto, 20 proc. akcji przynosi zyski swoim właścicielom nawet podczas spadków na giełdach. Wystarczy tylko umiejętnie dobrać spółki do portfela. Co ciekawe, historia uczy, że nie muszą to być nawet podmioty, które aktualnie wypracowują zyski. Często wystarczy ich obietnica i solidne podstawy gwarantujące, iż zostanie ona zrealizowana w przyszłości. Mogą to być na przykład zyski z wdrożenia PSD2 w ramach Cyfrowej Transformacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 24