Autor: Bohdan Szafrański

Forum Finansowania MMŚP 2024, panel, Agnieszka Wachnicka
Wydarzenia

Publiczne wsparcie dla dostępu do proinnowacyjnych usług finansowych

Blok europejski – trzecią części konferencji Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024 – poświęcono wspieraniu proinnowacyjnych usług finansowych. Warto przypomnieć, że hasłem tegorocznej edycji Forum było: „Finanse dla Innowacji – Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa Mikro, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Forum finansowania mmsp 2024
Gospodarka | Wydarzenia | Z rynku finansowego

Banki i przedsiębiorcy wspólnie wobec wyzwań technologicznych

„Wyzwania technologiczne we współpracy banków i przedsiębiorców” to tytuł drugiej części konferencji Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024. Organizatorem Forum był Związek Banków Polskich we współpracy z kluczowymi organizacjami rynku biznesu w Polsce oraz pod patronatami m.in.: Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Finansów, Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Komisji Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
BankTech 2024 o cyfrowym rozwoju kraju i zaangażowaniu banków w ten proces
Technologie i innowacje | Wydarzenia

BankTech 2024 o zaangażowaniu banków w cyfryzację kraju

Uczestnicy debaty „Cyfrowy rozwój kraju i zaangażowanie sektora bankowego w ten proces”, odbywającej się podczas BankTech 2024 (20.06.2024), w trakcie dyskusji zwracali uwagę, że regulacje pomogły w przygotowaniu sektora bankowego choćby na cyberzagrożenia związane z wojną w Ukrainie. Budowane jest dzięki temu zaufanie klientów i regulacje w tym pomogły. Banki przygotowują się do wdrożenia DORA, co też zwiększy odporność sektora. Jednak sektor bankowy jest tak silny, jak najsłabszy element w tym łańcuchu, choćby taki jakim jest mObywatel, co do bezpieczeństwa którego jest wiele wątpliwości. Mówiono także o tym, że nasz sektor bankowy nie należy już do pionierów rozwiązań cyfrowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/06

Wydarzenia i Opinie | Forum Technologii Bankowych | Bankowość w przyszłości, przyszłość w bankowości

W dniach 22-23 maja, w Łochowie pod Warszawą odbył się jubileuszowy, 20. Kongres Forum Technologii Bankowych. W tym roku szeroko omawiano kierunki rozwoju sektora bankowego, jego wpływ na rozwój gospodarczy oraz korzyści i zagrożenia wynikające z rozwoju nowych technologii. W trakcie wydarzenia wręczono nagrody Lidera i Wizjonera Cyfryzacji Sektora Bankowego oraz medale ZBP.

CZYTAJ WIĘCEJ
IX Kongres FTB 2024
Technologie i innowacje | Wydarzenia

IX Kongres FTB: Bankowość w przyszłości, przyszłość w bankowości

Otwierając Kongres Forum Technologii Bankowych (22.05.2024) dr Tadeusz Białek, prezes ZBP przypomniał, że Forum powstało 2004 roku, 13 lat po tym, kiedy powstał Związek Banków Polskich. Bieżący rok 2024 oraz 2004 dzieli 20 lat z wieloma wydarzeniami, zmianami, rewolucjami i ewolucjami. W tym takimi jak kryzys finansowy, brexit, pandemia, eskalacja konfliktów zbrojnych i agresja rosyjska. Dawały one dodatkowy napęd do dynamizacji działań.

CZYTAJ WIĘCEJ
FTBS 2024, Tadeusz Białek
Bankowość spółdzielcza | Wydarzenia

FTBS 2024: bankowość spółdzielcza jest nowoczesna, gdyż wszystko, co jest dostępne dzisiaj na rynku dla klientów, udało się jej wdrożyć

Dr Tadeusz Białek, prezes ZBP, otwierając tegoroczne Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej (27-28 maja 2024 r.) stwierdził, że trwa cyfrowa transformacja globalnej gospodarki, w tym banków spółdzielczych i jest to również istotny czynnik prorozwojowy. Sukcesywne wdrażanie AI będzie też zwalniać zasoby ludzkie z back office i kierować je do kontaktów z klientami. Jednocześnie nie można tracić z oczu bezpieczeństwa i dlatego trzeba mieć nowoczesne narzędzia gotowe na takie zagrożenia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość spółdzielcza

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej o najważniejszych problemach bankowości lokalnej

Przed nami dwa dni „Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2024”, którego tegoroczne hasło „Łączymy tradycję z nowoczesnością” wskazuje postawę, jaką lokalny sektor finansowy powinien przyjąć wobec kolejnego już etapu cyfrowej transformacji globalnej gospodarki, powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich otwierając tegoroczne Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/04

Raport Specjalny | Cyberbezpieczeństwo | Kryptografia to nie cudowne panaceum

Nie powinniśmy, przynajmniej jeśli chodzi o kryptografię i tego typu systemy, opierać się wyłącznie na jednym mechanizmie zabezpieczającym i deklaracji producenta. Jeśli zawiedzie taki pojedynczy punkt, system czy urządzenie, to całe bezpieczeństwo upada. Nie bez powodu pojawiły się takie wymagania, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe (two-factor authentication – 2FA). To krok w dobrą stronę w usługach bankowych. Inne obszary obrotu i życia społecznego powinny także iść w tym kierunku. Być może oprócz planu B, powinniśmy pomyśleć o planach C i D – przekonuje prof. dr hab. Mirosław Kutyłowski, kierownik Zakładu Kryptologii w NASK. Rozmawiał z nim Bohdan Szafrański.

CZYTAJ WIĘCEJ
Forum Finansowania Agrobiznesu 2024
Wydarzenia

Forum Finansowania Agrobiznesu 2024: czy rolnicy, bankowcy i politycy potrafią się dogadać?

Strategiczny okrągły stół: Rolnicy-Bankowcy-Politycy. Czy potrafią się dogadać? – tak zatytułowany był panel dyskusyjny odbywający się podczas Forum Finansowania Agrobiznesu – nowej inicjatywy Związku Banków Polskich, zorganizowanej we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisją Europejską oraz Partnerami reprezentującymi agrobiznes, przede wszystkim sektor rolniczy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Forum Bankowe 2024
Z rynku finansowego

Debata prezesów podczas Forum Bankowego

Na ile aktualna koniunktura w gospodarce przekłada się na wyniki banków, jakiego rodzaju wyzwania dla sektora wiążą się z obecną sytuacją makroekonomiczną, a także co powinni zrobić regulatorzy, by uzyskać poprawę wskaźników – kwestiom tym poświęcona była pierwsza debata ekspercka tegorocznego Forum Bankowego z udziałem prezesów polskich instytucji finansowych. W roli moderatora wystąpił prezes Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/03

Temat Numeru | Rok Edukacji Ekonomicznej | Wspólnie na rzecz edukacji finansowej Polaków

11 stycznia 1924 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej. Przygotowany przez ówczesnego szefa rządu i ministra finansów, Władysława Grabskiego, akt prawny przywrócił do obiegu tradycyjną polską walutę – złotego, tworząc zarazem fundament rozwoju gospodarczego kraju. Równo sto lat później w gmachu izby wyższej polskiego parlamentu, w gronie przedstawicieli władz państwowych, środowiska naukowego i świata biznesu zainaugurowano obchody Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 19