Antoni Żubryd „Zuch” na srebrnej monecie NBP

Antoni Żubryd „Zuch” na srebrnej monecie NBP
Moneta Antoni Żubryd „Zuch” z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” . Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 1 września ‘22 dostępna będzie nowa moneta kolekcjonerska z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” - Antoni Żubryd „Zuch”.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 10 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner  w cenie 170 zł.

Moneta wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925 ma średnicę 32 milimetrów i masę 14,14 grama.

Czytaj także: Zdzisław Broński ps. Uskok na srebrnej monecie NBP

Antoni Żubryd – biogram

Moneta upamiętnia Antoniego Żubryda „Zucha”, żołnierza Armii Krajowej. Ten przedwojenny absolwent szkoły podoficerskiej w Śremie we wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy. Podczas walk awansowano go do stopnia sierżanta i odznaczono Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli. Był wielokrotnie aresztowany a nawet skazany na karę śmierci, której uniknął uciekając z konwoju. Następnie ukrywał się mając cały czas kontakt z Armią Krajową i prowadząc instruktarz wyszkolenia bojowego.

Swój oddział − Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ „Zuch” − podporządkował Narodowym Siłom Zbrojnym. Złożony z byłych AK-owców oraz dezerterów z MO, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ludowego Wojska Polskiego liczył w okresie największego rozkwitu w 1946 r. ok. 300 żołnierzy. Oddział przeprowadził ponad 200 akcji zbrojnych, głównym celem jego działalności była obrona polskiej ludności przed atakami UPA. Żubryd został zamordowany przez swojego zaufanego podkomendnego, który podjął współpracę z UB. Jego śmierć oznaczała koniec działalności oddziału.

Czytaj także: NBP: August Emil Fieldorf „Nil” na nowej monecie kolekcjonerskiej

Awers i rewers

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Antoniego Żubryda „Zucha”, Krzyża Walecznych, wstęgi o barwach Rzeczypospolitej Polskiej z symbolem Polski Walczącej, oraz napis „Zachowali się jak trzeba”, a także daty urodzin i śmierci „Zucha”: 1918–1946.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje także grafika przedstawiająca rozerwane kraty więzienne.

6 września 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny”.

Więcej informacji można znaleźć w folderze numizmatycznym.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP