Andrzej Sowa z ING Banku Śląskiego: wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi na stałą stopę procentową najwcześniej w I kw. 2022 r.

Andrzej Sowa z ING Banku Śląskiego: wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi na stałą stopę procentową najwcześniej w I kw. 2022 r.
Logo ING Banku Śląski Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W I kwartale 2022 roku rynek bankowy czeka dalszy spadek popytu na kredyty hipoteczne, wówczas jednak widoczny może być wzrost zainteresowania kredytami opartymi na okresowo stałą stopę procentową. Kredyty tego typu powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów - poinformował Andrzej Sowa, dyrektor w ING Banku Śląskim.

„W październiku i listopadzie nie obserwowaliśmy zwiększonego zainteresowania kredytami na okresowo stałą stopę procentową. Od marca 2021 roku zainteresowanie tymi kredytami utrzymuje się mniej więcej na zbliżonym poziomie. Zainteresowanie kredytami na zmienną stopę jest większe, ponieważ oprocentowanie takich kredytów opartych o stawkę WIBOR jest niższe niż oprocentowanie kredytu oferowanego przez banki z okresowo stałym oprocentowaniem” – powiedział dyrektor Centrum Agile Kredyty i Ubezpieczenia w ING Banku Śląskim.

Środowa podwyżka rynkowych stóp procentowych powoduje, że cena kredytu na zmienną stopę będzie się zbliżała do ceny kredytu na stałą. Kredyty na stałą stopę powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów – są one droższe, ale zapewniają niezmienność raty przez kilka lat.

– dodał.

Wymagania KNF zawarte w nowelizacji Rekomendacji S

Banki od lipca musiały dopasować się do wymagań KNF zawartych w nowelizacji Rekomendacji S. Jednym z jej zaleceń było wprowadzenie do oferty kredytów ze stałą stopą procentową lub okresowo stałym oprocentowaniem.

Kredyty tego typu mają zabezpieczyć kredytobiorców przed wzrostem stóp procentowych. Wówczas – z reguły przez pierwsze 5 lat – klient banku ma gwarancję stałej raty, nawet przy dalszym wzroście stóp procentowych i dopiero po tym okresie następuje dostosowanie oprocentowania.

Czytaj także: Czy to już czas na kredyty o stałej stopie procentowej?

Oprocentowanie stałe oferowane przez banki jest jednak wyższe od oprocentowania zmiennego, kredyty tego typu są droższe.

Zdaniem dyrektora wzrost zainteresowania kredytami na stałą stopę może być widoczny najwcześniej w I kwartale 2022 roku.

„Spodziewam się, że w I kwartale na rynku możemy obserwować mniej wniosków kredytowych, a także, przy założeniu dalszego wzrostu stóp procentowych, wrosnąć może zainteresowanie kredytami na okresowo stałą stopę i struktura sprzedaży będzie się zmieniać” – powiedział Sowa.

„Podwyżki WIBOR-u mogą sprzyjać zwężaniu się tych „nożyc” – dodał.

Spodziewane niższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi w I kw.

Zdaniem dyrektora wpływ na spodziewane niższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi w I kwartale może mieć, oprócz czynników sezonowych, także rosnący koszt takiego kredytu i inflacja, która może zmniejszać zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.

„Z ostatnich danych rynkowych wynika, że wprawdzie w ujęciu rok do roku popyt na kredyty hipoteczne jest dużo większy, ale w listopadzie liczba wniosków o kredyt hipoteczny na rynku była niższa niż w październiku” – powiedział Sowa.

„Widać, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny spada już od pewnego czasu, natomiast obecnie jest to także związane z potencjalnymi kolejnymi wzrostami rynkowych stóp procentowych” – dodał.

Czytaj także: BIK: wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 28,1 proc. rdr w listopadzie; kolejny historyczny rekord średniej kwoty >>>

BIK informował wcześniej, że w listopadzie o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,08 tys. potencjalnych kredytobiorców, czyli o 13,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak w porównaniu do października było ich mniej o 7,4 proc.

Wzrost stóp procentowych

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost rynkowych stóp procentowych, co przełożyło się na wzrost oprocentowania kredytów oferowanych przez banki.

Na środowym posiedzeniu RPP podwyższyła główną stopę procentową o 50 pb do 1,75 proc. Łącznie przez trzy miesiące RPP podwyższyła stopy o 165 pb. Od maja 2020 r. do września 2021 r. RPP główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 proc.

Rynek spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych. Według najnowszego konsensusu PAP Biznes do końca 2022 r. główna stopa wzrośnie do ok. 2,50 proc., o 100 pb wyżej niż przed pandemią.

W ślad za wzrostem stopy referencyjnej rośnie także wskaźnik WIBOR, na którym opiera się oprocentowanie kredytów. Zdecydowana większość kredytów mieszkaniowych udzielonych w Polsce ma oprocentowanie zmienne i oparta jest na wskaźniku WIBOR 3M.

Stawka ta wzrosła z 0,21 proc. do 2,27 proc., co powoduje wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym.

Na rynku mieszkaniowym w III kwartale utrzymywał się wysoki popyt na mieszkania. Z danych ZBP wynikało, w okresie tym banki udzieliły 68,4 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 2 proc. więcej niż w drugim kwartale 2021 roku i o 40,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość udzielonych kredytów wyniosła rekordowe 23,2 mld zł.

Źródło: Sebastian Karbarczyk, PAP BIZNES