Analiza rynku złota 10-14.09

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zloto.wykres.250x167Wzrosty na surowcach po decyzji o QE3.

Spoglądając na wykresy łatwo zauważyć, że inwestorzy surowcowi ponownie wybrali się na zakupy. Złoto nieuchronnie zbliża się do najwyższych wartości tego roku. Maksima roczne wypadają na poziomie 1791 USD/oz. Obszar ten z pewnością będzie wkrótce testowany. Szczyty z końca lutego stanowią kluczową linię oporu. Obecnie kurs znajduje się w okolicach 61,8% zniesienia spadków liczonych od historycznego maksimum. Trwałe przełamanie tej bariery otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów oraz jednocześnie atak na poziom 1900 USD/oz.

120917.analiza.rynku.zlota.01

Obserwowana sytuacja na rynkach finansowych – surowcowym oraz szerokim rynku akcyjnym to wynik decyzji Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie kolejnej rundy luzowania ilościowego. Ben Bernanke ogłosił, że Fed zamierza skupować obligacje oparte o kredyty hipoteczne (MBS) o wartości 40 mld dolarów miesięcznie. Proces ten ma potrwać do momentu poprawy na amerykańskim rynku pracy. We wrześniu natomiast rozpocznie się również skup obligacji o łącznej wartości 23 mld dolarów. W czwartek  o  godzinie 18:10 złoto zanurkowało na chwilę w obszar 1719 USD/oz po uprzedniej całodniowej konsolidacji. Po ogłoszeniu przez FOMC (18:30) o pozostawieniu stóp procentowych na ultra niskim poziomie (0,25%) do połowy 2015 roku, królewski metal rozpoczął odreagowanie. W okolicach godziny 20 wartość złota osiągnęła poziom 1774 USD/oz. Mimo że QE3 było już w cenach, euforia na rynkach może utrzymać się w najbliższej przyszłości.

Rynek szlachetnego metalu nieznacznie zareagował na wcześniejsze środowe wydarzenia. Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny Niemiec zgodności programu ESM z ustawą zasadniczą ceny złota nieznacznie wzrosły, jednak ruch w górę był nieporównywalnie mniejszy od czwartkowej zwyżki. W godzinach popołudniowych nastąpiła lokalna korekta, a poziomy otwarcia i zamknięcia tego dnia były niemalże identyczne.

Napływ kapitału na rynek surowcowy automatycznie spowodował odwrócenie się inwestorów od światowej waluty. Para eurodolar przebiła psychologiczną barierę 1,30, wspólna waluta jest najdroższa od początku maja 2012 roku.

Piotr Wojda
Łukasz Zembik
Dział Analiz Mennicy Wrocławskiej
www.mennicawroclawska.pl