AmCham przewodniczy Międzynarodowemu Zrzeszeniu Izb w Polsce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

amcham.02.250x131Amerykańska Izba Handlowa w Polsce objęła półroczne przewodnictwo w IGCC (Międzynarodowym Zrzeszeniu Izb Przemysłowo-Handlowych w Polsce). Zadaniem AmCham jest reprezentowanie interesów przedsiębiorców oraz stymulowanie debaty dotyczącej gospodarki.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce na sześć miesięcy stała się przedstawicielem izb handlowych reprezentujących 16 krajów i 2 000 firm zatrudniających setki tysięcy osób, co oznacza blisko 90% inwestycji zagranicznych w Polsce. Główne zadanie jakie stawia sobie AmCham w tej kadencji, to popularyzacja Transatlantyckiego Partnerstwa Handlu i Inwestycji (TTIP) wśród przedsiębiorców w Polsce.

wancer.jozef.04.150x173IGCC to przede wszystkim platforma dialogu przedsiębiorców i administracji rządowej. To miejsce gdzie możliwe jest prowadzenie merytorycznej dyskusji na tematy gospodarcze, takie jak TTIP – mówi Józef Wancer, Prezes Rady Dyrektorów AmCham. Podczas naszej kadencji będziemy kontynuować tradycyjne już śniadania IGCC, w których mają miejsce dyskusje ekspertów.

dabrowski.dorota.amcham.01.120x147Szczególnie ważnym tematem jest dla nas TTIP – mówi Dorota Dabrowski, Dyrektor AmCham. Porozumienie jest wyjątkowym wyzwaniem gospodarczym,  jak i szansą. Ma ono doprowadzić do zredukowania transatlantyckich barier taryfowych i pozataryfowych, co będzie miało pośredni i bezpośredni wpływ na firmy działające w Polsce. Ponadto TTIP stworzy nowe szanse dla polskiego sektora MŚP, dla których wymogi regulacyjne i formalne są prawdziwą barierą kosztową; TTIP zlikwiduje te bariery, dając  jednocześnie impet do wejścia na ogromny rynek amerykański.

Międzynarodowe Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych w Polsce (International Group of Chambers of Commerce in Poland) jest grupą utworzoną w 2005r. z inicjatywy Prezesa Włoskiej Izby Przemysłowo Handlowej (CCIIP) – Vittorio Hemsi. Celem jej powstania było zapewnienie jednolitej płaszczyzny komunikacji pomiędzy międzynarodowym środowiskiem inwestycyjnym a rządem. Początkowo w ramach Zrzeszenia działały 4 Izby: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce oraz Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce. Obecnie IGCC zrzesza 13 międzynarodowych Izb działających na terytorium kraju.

Źródło: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce
American Chamber of Commerce in Poland – AmCham