Amazon Go: pierwszy sklep otwarty. Nie ma w nim ani kas, ani gotówki, ani kolejek

Amazon Go: pierwszy sklep otwarty. Nie ma w nim ani kas, ani gotówki, ani kolejek
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Seattle został w poniedziałek otwarty pierwszy na świecie sklep Amazon Go. Jego klienci za zakupy nie zapłacą w tradycyjny sposób w kasie, bo tych w sklepie w ogóle nie ma.

W #Seattle został otwarty pierwszy na świecie sklep #AmazonGo. Bez kas, kolejek i płatności gotówką. #Amazon

Klienci, którzy chcą dokonać zakupów w nowym sklepie Amazona, muszą mieć zainstalowaną na swoich smartfonach specjalną aplikację, którą trzeba będzie zeskanować przy wejściu do sklepu. Pojawi się w niej lista zakupionych produktów namierzonych dzięki kamerom i czujnikom umieszczonym w sklepie. Śledzą one ruchy klientów w sklepie i na bieżąco dodają lub usuwają poszczególne produktu z jego listy. W momencie opuszczenia sklepu przed danego klienta z jego karty, dodanej do aplikacji, pobierana jest należność za sprawunki.

Co można kupić w Amazon Go?

Brak kas nie oznacza, że w sklepie nie ma w ogóle obsługi. Pracownicy pomagają bowiem klientom w dokonywaniu zakupów, a także m.in. na bieżąco wykładają towary na półki. Pracownicy zatrudnieni są również w kuchni, ponieważ sklep sprzedaje nie tylko przekąski, ale i śniadania, lunche oraz kolacje.

Problemy w czasie testów

Pierwszy raz sklep Amazona został otwarty testowo tylko dla pracowników giganta w grudniu 2016 roku. Wówczas jednak nie wszystkie transakcje przebiegały pomyślnie. Okazało się, że system ma problemy z poprawną identyfikacją klientów o podobnej budowie ciała.

Póki co Amazon nie poinformował, czy podobne sklepy otworzy w innych miastach.

Źródło: Amazon.com