Allianz kupuje spółki Avivy w Polsce za 2,5 mld euro; największa taka transakcja na naszym rynku ubezpieczeniowym

Allianz kupuje spółki Avivy w Polsce za 2,5 mld euro; największa taka transakcja na naszym rynku ubezpieczeniowym
Źródło: Aviva
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Allianz przejmie aktywa grupy Aviva w Polsce w transakcji o wartości 2,5 mld euro - podały firmy w komunikatach.

Allianz ogłosił w piątek zakup polskiego biznesu ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami od grupy Aviva. Przedmiotem transakcji jest również zakup 51 procent udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty bancasurrance będących wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander.

Transakcja o wartości 2,5 mld euro skutkować będzie wzrostem dochodów bezpośrednio po zamknięciu, uwzględniając wypłatę dywidendy w wysokości 0,2 mld euro przy cenie 2,7 mld euro, podał Allianz w komunikacie.

Allianz umacnia pozycję na rynku

Allianz stanie się drugą, co do wielkości, pod względem zysku operacyjnego firmą ubezpieczeniową Europy Środkowo-Wschodniej i będzie na dobrej drodze, aby stworzyć kolejny kluczowy region w Grupie Allianz. Pod względem łącznej wartości składki przypisanej brutto, Allianz będzie w Polsce piątym co do wielkości zakładem ubezpieczeń, awansując na drugie miejsce w kategorii ubezpieczeń życiowych.[1] W przypadku uzyskania wymaganych zgód organów nadzoru, zamknięcie transakcji przewiduje się w ciągu 12 miesięcy.

Czytaj także: Co zmieni na rynku ubezpieczeniowym przejęcie spółek Aviva przez grupę Allianz?

Umowa ta stanowi dla Allianz ważny krok w historii rentownego rozwoju w regionie CEE i zwiększania skali działalności w Polsce, będącej największym rynkiem CEE z 38 milionami mieszkańców i PKB rzędu około 600 mld USD.

Dzięki transakcji Allianz podwoi przychody na atrakcyjnym, polskim rynku ubezpieczeniowym i osiągnie pożądaną równowagę segmentów majątkowego i życiowego w prowadzonej działalności. W szczególności silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzą bazę dystrybucyjną i wzmocnią pozycję rynkową Allianz.

Bardzo nas cieszy możliwość dalszego zwiększenia obecności marki Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej i pomyślnej realizacji strategii rozwoju w regionie.

„Łącząc nasze doświadczenie w branży ubezpieczeniowej oraz obszarze cyfryzacji ze znaczącymi inwestycjami w innowacje technologiczne, klienci będą czerpać korzyści z innowacyjnych produktów i doskonałej jakości usług” ­- powiedział Oliver Bäte, CEO Grupy Allianz. 

Czytaj także: Aviva TU: zysk operacyjny spółek wzrósł o 2 proc. rdr, do 973 mln zł, w 2020 roku >>>

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zawrzemy tę umowę, ponieważ akwizycja operacji Aviva stanowić będzie impuls do rozwoju w Polsce, tworząc jednocześnie efekt skali w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Klaus-Peter Roehler, Członek Zarządu Allianz SE odpowiedzialny za działalność ubezpieczeniową w krajach niemieckojęzycznych oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. „Dodatkowo, mając klienta w centrum naszych działań przy projektowaniu i dystrybucji produktów oraz wykorzystując innowacje i technologię jako kluczowe czynniki zapewniające satysfakcję klientów, mamy fantastyczną okazję do wzmocnienia naszej obecności.”

Potrzebne zgody KNF i KE

Zamknięcie transakcji nastąpić ma pod warunkiem uzyskania wszystkich wymaganych przepisami prawa zgód, w tym wymaganych decyzji Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komisji Europejskiej. Strony zakładają, że transakcja zostanie zakończona w ciągu 12 miesięcy.

Zmiana właściciela to proces, który będzie przebiegał w sposób ewolucyjny. Pierwszy etap potrwa do uzyskania przez Allianz wymaganych zgód regulacyjnych, po czym Allianz zostanie formalnie właścicielem spółek Avivy w Polsce. W drugim etapie nowy właściciel, w dialogu z zespołem Avivy w Polsce, będzie kształtował wspólną przyszłość na polskim rynku.

Do finalizacji transakcji i dalszych wspólnych ustaleń spółki Avivy w Polsce będą działały jak dotychczas, pod swoimi markami.

Co ta transakcja oznacza dla klientów Avivy?

Ta informacja nie oznacza żadnych zmian dla klientów Avivy w Polsce. Nie muszą oni więc podejmować żadnych działań. Polskie przepisy chronią prawa i interesy klientów instytucji finansowych w sytuacji zmiany właściciela.

Bez zmian pozostają relacje z agentami ubezpieczeniowymi i menedżerami sprzedaży Avivy – oraz zasady ich współpracy z klientami.

Nie zmienia się też współpraca Avivy z bankami, brokerami, multiagencjami i innymi partnerami biznesowymi.

– Otwieramy nowy rozdział w blisko 30-letniej historii Avivy w Polsce. Nasz nowoczesny model biznesowy i efektywna praca całego zespołu Avivy zostały bardzo wysoko ocenione. Rozpoczynamy kolejny etap rozwoju, szanując dotychczasowy dorobek naszej firmy. Pozyskanie tak silnego i wiarygodnego właściciela umacnia naszą pozycję i atrakcyjność dla klientów. Wspólnie będziemy bardzo mocnym i konkurencyjnym uczestnikiem polskiego rynku ubezpieczeniowego i finansowego – podkreśla Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva w Polsce.    

Transakcja wycenia całość aktywów Avivy w Polsce na 2,7 miliarda euro, czyli 12,5 miliarda zł. Jest to więc największa taka transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym, co potwierdza wysoką ocenę naszych osiągnięć w ciągu minionych lat.

– Kontynuujemy normalną działalność, wszystkie umowy obowiązują zgodnie z ich warunkami. Sprawnie wypłacamy świadczenia i odszkodowania, bez zmian prowadzimy sprzedaż przez wszystkie kanały dystrybucji, wywiązujemy się ze wszystkich podjętych zobowiązań. Będziemy wyczerpująco informować naszych klientów i partnerów o kolejnych krokach w procesie zmiany właściciela. W ten sposób upewnimy ich, że dalsza współpraca ze wzmocnioną firmą jest dla nich bardzo korzystna – dodaje Adam Uszpolewicz.

Czytaj także: Aviva: klienci mogą już zawierać umowy w pełni online dzięki usłudze mojeID >>>

Aviva zapowiedziała w komunikacie prasowym, że zamierza koncentrować się na swoich najsilniejszych biznesach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie widzi duży potencjał wzrostu.

Aviva podała, że w 2020 roku zysk netto Aviva Poland wyniósł 130 mln funtów. Aktywa brutto i aktywa netto Aviva Poland na koniec roku miały odpowiednio wartość 3,9 mld funtów i 0,4 mld funtów.

Aviva Investors Poland, zarządzająca funduszami Aviva Poland, będzie częścią transakcji. Aktywa zarządzane przez Aviva Investors Poland wyniosły 3,7 mld funtów na dzień 31 grudnia 2020 roku, a zysk po opodatkowaniu w ubiegłym roku sięgnął 4 mln funtów. 

Źródło: PAP BIZNES, Allianz Polska, Grupa Aviva / Aviva