Allegro uruchomi pierwsze automaty paczkowe w II połowie roku

Allegro uruchomi pierwsze automaty paczkowe w II połowie roku
Fot. stock.adobe.com/sharafmaksumov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Allegro w drugiej połowie 2021 roku planuje uruchomienie pierwszych własnych automatów paczkowych, w trzecim kwartale bieżącego roku ruszą testy usług logistycznych - poinformował w wywiadzie Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Dodał, że nowy projekt B2B rozwija się bardzo dobrze.

„Projekt automatów paczkowych idzie zgodnie z planem. Mamy kluczowych menedżerów, rozwijamy zespół, podpisaliśmy umowę na dostawę maszyn, pozyskujemy lokalizacje” – powiedział dyrektor finansowy.

Spodziewamy się, że pierwsze automaty pojawią się w drugiej połowie roku. Plan 1.500 lokalizacji w 2021 roku jest aktualny.

Allegro poinformowało na początku marca o podpisaniu listu intencyjnego z Modern – Expo na dostawę automatów paczkowych do odbioru i nadawania przesyłek. Do końca tego roku platforma planuje budowę sieci 1.500 urządzeń w polskich miastach. W ramach pierwszej fazy spółka chce uruchomić łącznie 3.000 automatów.

Inwestycje Allegro w 2021 roku mają zwiększyć się do 550 – 600 mln zł

Inwestycje Allegro w 2021 roku mają zwiększyć się do 550-600 mln zł z 230 mln zł w 2020 roku (5,8 proc. przychodów).

Wśród tegorocznych projektów grupy jest też uruchomienie usług logistycznych.

„Jeśli chodzi o projekt logistyczny to budujemy zespół, rozwijamy software i mamy już dostęp do ogromnego magazynu pod Warszawą. Planujemy prowadzenie testów usługi fulfillment na dużą skalę od trzeciego kwartału, uruchomienie komercyjnej usługi jest planowane jeszcze w 2021 roku” – powiedział Eastick.

Czytaj także: Allegro: dobre wyniki za IV kwartał, w tym roku grupa planuje zatrudnić prawie 1500 osób >>>

Allegro informowało w lutym, że w 2021 roku spółka planuje uruchomienie nowej usługi logistycznej dla firm prowadzących sprzedaż na platformie. Obsługa zamówień obejmie m.in. przechowywanie towarów oraz pakowanie i nadawanie przesyłek, a także obsługę zwrotów. W tym celu spółka planuje otworzyć nowe centrum logistyczne, w którym do końca 2022 roku pracować ma 1.200 osób.

Grupa chce rozwijać swoje usługi logistyczne w A2 Warsaw Park. Umowa pomiędzy firmą Panattoni a Allegro obejmuje wynajem magazynu o powierzchni 36.500 m kw., z czego 35.100 m kw. zostanie przeznaczone na obsługę zamówień, a niemal 2.800 m kw. zajmą biura i przestrzeń wypoczynku. Docelowo łączna powierzchnia operacyjna magazynu z systemem wewnętrznych antresol wyniesie 65.300 m kw.

Platforma dla biznesu

Allegro uruchomiło w lutym platformę dedykowaną dla biznesu.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wdrożenia Allegro Biznes. Platforma cieszy się rosnącym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców, popyt jest duży. Widzimy olbrzymi potencjał e-commerce B2B. GMV w przypadku Allegro Biznes rośnie szybciej niż w segmencie B2C” – powiedział dyrektor finansowy.

Czytaj także: Amazon w Polsce wystartował: strona sklepu już działa; jest odpowiedź Allegro >>>

„Regularnie badamy sytuację w biznesie i na rynku. Teraz robimy to jeszcze skrupulatniej, szanując działania naszej konkurencji. Na razie nie widzimy dużych zmian sytuacji, wpływ ich wejścia jest bardzo ograniczony dotychczas” – odpowiedział dyrektor finansowy na pytanie, o wpływ startu polskiego serwisu konkurencyjnej platformy.

Allegro planuje w 2021 roku zwiększyć zatrudnienie o 1.500 osób

Allegro, które w I kw. zwiększyło zatrudnienie o 300 osób, planuje w całym 2021 roku zwiększyć zatrudnienie łącznie o 1.500 pracowników – poinformował Jon Eastick.

„W pierwszym kwartale zwiększyliśmy zatrudnienie o 300 osób, w całym 2021 r. ma wzrosnąć łącznie o 1.500 osób” – powiedział dyrektor finansowy.

W marcu Allegro informowało, że obecnie zatrudnia ponad 2,5 tys. osób.

Allegro podwyższyło prognozę wzrostu w 2021 roku skorygowanej EBITDA i GMV

Allegro podwyższyło w czwartek prognozę wzrostu w 2021 roku skorygowanej EBITDA i GMV do około 20 proc. Wcześniej spółka przewidywała tegoroczną zwyżkę skorygowanej EBITDA na poziomie średnich kilkunastu proc. rdr, a GMV na poziomie górnych kilkunastu proc. Przychody netto mają wzrosnąć o nieco ponad 30 proc. ze znacząco ponad 20 proc. rdr przewidywanych wcześniej.

Skorygowana EBITDA Allegro w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosła rdr o 50,6 proc. do 535,5 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 481,9 mln zł.

Allegro miało w pierwszym kwartale 2021 roku 269,6 mln zł zysku netto wobec 104,6 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus zakładał 229,1 mln zł zysku netto.

Przychody Allegro w pierwszym kwartale

Przychody Allegro w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrosły o 61,1 proc. do 1,21 mld zł. Do zwyżki przychodów przyczynił się wzrost wskaźnika take rate (prowizje) o 112 pb. rdr do 10,43 proc.

Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy Allegro pierwszym kwartale 2021 r. wyniosła 9,6 mld zł (wzrost o 46,1 proc. rdr).

Liczba aktywnych kupujących przekroczyła 13,2 mln (+13,4 proc. rdr), a ich roczne wydatki wyniosły średnio 2.880 zł (+38,9 proc. rdr).

Źródło: Ewa Pogodzińska, PAP BIZNES