Allegro, największe IPO w tej dekadzie na Warszawskiej Giełdzie

Allegro, największe IPO w tej dekadzie na Warszawskiej Giełdzie
Witold Gadomski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obecna wycena Allegro jest 13-krotnie większa od spodziewanych rocznych przychodów spółki. Dla porównania – wartość Amazona jest 5,1-krotnie wyższa od przychodów, przy czym w ostatnich 10 latach była wyższa średnio 2-krotnie. Ogromny popyt na akcje Allegro ma kilka przyczyn, pisze Witold Gadomski.

#WitoldGadomski: Na warszawskiej giełdzie, na której wiele dużych spółek, zaliczanych do #WIG20 jest kontrolowanych przez państwo, trudno znaleźć lepszą okazję niż wielka spółka z branży e-commerce @GPW_WSExchange @Allegro_Group

W poniedziałek o 9:15 na warszawskiej giełdzie rozpoczęły się notowania akcji Allegro.eu. Pierwsze transakcje zawarto po kursie 65 zł, a więc o 51 % powyżej ceny ofertowej, która wyniosła 43 zł. Do inwestorów trafiło 213,55 mln akcji Allegro.eu.

Największa spółka na warszawskim parkiecie

Razem z opcją stabilizacyjną łączna liczba oferowanych akcji wyniosłą 246,86 mln. Wartość przeprowadzonej oferty publicznej to blisko 9,2 mld zł.

O ogromnym zainteresowaniu akcjami największej w Polsce spółki w branży e-commerce świadczy redukcja zleceń aż 84,85% dla inwestorów indywidualnych i ponad 90 % dla instytucjonalnych. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że spółka zdecydowała się na zwiększenie liczby oferowanych akcji.

Przy cenie 43 zł za akcję  kapitalizacja Allegro wyniesie 44 mld zł (9,8 mld euro) i będzie zdecydowanie największa na warszawskiej giełdzie.

Wycena spółki znacznie wyższa od jej rocznych przychodów

W styczniu 2017 roku Grupa Allegro została sprzedana przez południowoafrykański koncern Naspers za około 3,25 miliarda dolarów londyńskim funduszom private ecquity Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

Z wyceny giełdowej wynika, że w ciągu niecałych czterech lat spółka zwiększyła swoją wartość ponad 3-krotnie. Nie wiadomo jednak, czy w dłuższym okresie rynek podtrzyma obecną wycenę spółki.

Obecna wycena jest 13-krotnie większa od spodziewanych rocznych przychodów spółki. Dla porównania – wartość Amazona jest 5,1-krotnie wyższa od przychodów, przy czym w ostatnich 10 latach była wyższa średnio 2-krotnie.

Ogromny popyt na akcje Allegro ma kilka przyczyn

Debiut tak wielkiej spółki z branży jest dla inwestorów wydarzeniem co najmniej roku. Popyt i cenę akcji windują zatem czynniki psychologiczne. Podobnie było przy kilku innych głośnych IPO, począwszy od Banku Śląskiego w 1994 roku.

Niskie, bliskie zera stopy procentowe sprawiają, że coraz trudniej jest znaleźć na rynku lokaty pozwalające na osiągnięcie dochodu, przekraczającego inflację. Dotyczy to zarówno inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Te ostatnie liczą na napływ gotówki, którą będą zarządzały, w związku z kolejną fazą programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Na warszawskiej giełdzie, na której wiele dużych spółek, zaliczanych do WIG-20 jest kontrolowanych przez państwo, trudno znaleźć lepszą okazję niż wielka spółka z branży e-commerce.

Branża ta jest jednym z niewielu „zwycięzców” pandemii. Nie tylko w czasie lock-downu obroty jej rosną, ale istnieje prawdopodobieństwo, że trend ten utrzyma się także po przywróceniu normalnego obiegu gospodarczego. Pandemia bowiem trwale zmienia zachowania konsumentów.

O przyszłych wynikach Allegro i wycenie akcji spółki może decydować sytuacja na globalnym, coraz bardziej konkurencyjnym rynku, a także regulacje, które mogą w większym lub mniejszym stopniu hamować działalność w Polsce takich gigantów jak  Alibaba, Amazon, JD.com, czy eBay.

Źródło: aleBank.pl