Alior Bank wprowadza nowy format oddziałów

Alior Bank wprowadza nowy format oddziałów
Nowy oddział Alior Banku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działa już pierwszy odnowiony oddział przy al. Jana Pawła II 35 w Warszawie. Jest zgodnie z zapowiedzią komfortowo, cyfrowo i ekologicznie. Do końca roku bank planuje przygotować sieć 30 tego typu punktów w całej Polsce. Projekt został wykonany przez firmę Robert Majkut Design.

#MateuszPoznański: Jeszcze w styczniu będzie zmodernizowany oddział w Gdańsku, a kolejnym miesiącu oddział w Mławie @AliorBankSA

Nowy format oddziału to poza ekologią (kawa i herbata z upraw ekologicznych, blaty wyprodukowane z przetworzonych kubków po jogurtach, tapicerki oraz sufity z materiału po recyklingu butelek PET itp.) zoptymalizowane również procesy związane z obsługą klientów.

Przedwczesne informacje o śmierci placówek bankowych

Jeszcze nie tak dawno wśród przedstawicieli banków komercyjnych panowało przekonanie, że rola oddziałów będzie szybko zmarginalizowana przez kanały cyfrowe. Jednak tak się wcale nie dzieje, bo klienci chcą przy podejmowaniu ważnych dla siebie decyzji, np. składając wniosek o kredyt hipoteczny, spotkać się bezpośrednio z pracownikiem banku.

Jak stwierdził Mateusz Poznański wiceprezes zarządu, Alior Bank wierzy, że rola oddziałów będzie istotna jeszcze przez dłuższy czas. Dlatego ważna jest fizyczna obecność, i dziś Alor Bank jest obecny w 800 lokalizacjach (200 własnych oddziałów i 600 partnerskich) w Polsce.

Zmiany będą dotyczyły ich funkcji. Mają głównie pomagać klientom w zarządzaniu ich finansami. Oddział ma się stać centrum kompetencyjnym, w którym można spotkać się bezpośrednio z ekspertem lub połączyć z nim i w komfortowych warunkach rozmawiać przez system wideo konferencyjny.

Czytaj także: Alior Bank otworzył pierwszy oddział w nowym formacie. Wkrótce również nowa strategia

Mateusz Poznański podkreślił też znaczenie, jakie mają również dla pracowników banku warunki, w jakich obsługują klientów.

Eko placówka

Jak powiedział wykorzystanie przy modernizacji placówki ekologicznych i wykonanych z wykorzystaniem surowców pochodzących recyklingu w jego ocenie podniosło koszt tylko o ok. 10 – 15%.  Strategia banku zostanie zaprezentowana pod koniec stycznia 2020 r. i wtedy podane zostaną szczegóły dotyczące liczby modernizowanych oddziałów.

Docelowo wszystkie oddziały banku mają w ten sposób wyglądać. Tu znaczenie ma, że projekt oddziału zakłada modułowość i łatwo go dostosować do konkretnych potrzeb danej lokalizacji. Jeśli partner banku będzie chciał partycypować w większej części w kosztach transformacji swojego punktu, to może w ten sposób przyspieszyć przebudowę swojego oddziału.

Jeszcze w styczniu będzie zmodernizowany oddział w Gdańsku, a kolejnym miesiącu będzie oddział w Mławie. Przyspieszenie transformacji nastąpi w 3 i 4 kw. br.

W opinii banku ok. 200 własnych oddziałów ulokowanych w dużych miastach i wyglądających podobnie do właśnie zmodernizowanego jest liczbą optymalną. Dziś sprawdzają się też małe oddziały partnerskie mieszczące się w mniejszych miejscowościach i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Co ze śladem węglowym?

Obecny trend dbania o ekologię jest oczywiście ważny i banki powinny w tym uczestniczyć. Jak pokazują niektóre badania, zwłaszcza młodzi ludzie i mieszkańcy dużych miast zwracają uwagę na ekologię i to może budować pozytywny wizerunek banku.

Nie udało się uzyskać informacji, czy Alior Bank będzie uczestniczył w kredytowaniu rozwiązań np. energetycznych związanych z wykorzystaniem np. węgla. Oczywiście dla osób zainteresowanych  kredytem hipotecznym podstawą będzie nie wygoda obsługi i ekologia, a warunki, jakie im zostaną zaoferowane w banku.

W oddziale do modernizacji zostały wykorzystane materiały i produkty lokalnych dostawców, co powinno być standardem polskich banków.

Źródło: aleBank.pl