Alior Bank przejmuje Ruch. Jest zgoda UOKiK na koncentrację

Alior Bank przejmuje Ruch. Jest zgoda UOKiK na koncentrację
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na koncentrację polegającą na przejęciu kontroli nad spółką Ruch SA przez Alior Bank.

#UOKiK zgodził się na koncentrację polegającą na przejęciu kontroli nad spółką #Ruch SA przez @AliorBankSA #AliorBank @UOKiKgovPL

„Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Alior Bank S.A. z siedzibą w Warszawie kontroli nad Ruch S.A. z siedzibą w Warszawie, co stanowi koncentrację w rozumieniu art.13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów” – czytamy w komunikacie.

Przejęcie wyłącznie na potrzeby restrukturyzacji 

„Intencją wniosku o koncentrację jest umożliwienie Alior Bankowi przejęcia akcji kolportera w celu ich dalszej odsprzedaży na rzecz inwestora lub inwestorów. Ewentualna koncentracja będzie czasowa i dokonana wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji” – informował wówczas wiceprezes kierujący pracami zarządu Alior Banku Krzysztof Bachta.

Dodał, że dotychczasowe prace związane z pozyskaniem inwestorów oraz zapewnieniem płynności finansowej Ruch S.A. w restrukturyzacji przebiegają zgodnie z planem przedstawionym przez Alior Bank 12 grudnia 2018 roku.

„W I kwartale 2019 roku zostanie przedstawiony szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz działań pomocniczych niezbędnych do jego skutecznego wdrożenia” – powiedział także Bachta.

Z informacji, do których w połowie grudnia ub.r. dotarła agencja ISBnews wynika, że współautorami koncepcji biznesowej mającej na celu wprowadzenia programu naprawczego spółki Ruch jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz zarządzający spółkami z Grupy PZU. Strony porozumienia zgodziły się, że warunkiem koniecznym wdrożenia docelowej struktury restrukturyzacji biznesowej Ruchu jest uzgodnienie planu oddłużenia. Plan zakłada, że PKN Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji w bieżącej działalności operacyjnej. Zaangażowanie spółki paliwowej polegałoby na wykorzystaniu całej sieci dystrybucyjnej Ruchu do sprzedaży swoich towarów z kategorii FMCG. Docelowo PKN Orlen – jeśli to będzie opłacać się biznesowo – może przeprowadzić restrukturyzację działalności detalicznej Ruchu, wykorzystując synergie z własną działalnością. Z naszych informacji wynika również, że niewykluczone, iż w przyszłości PKN Orlen mógłby zdecydować się na przejęcie ok. 1 800 punktów sprzedaży należących do Ruchu.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Bank prowadzą działalność między innymi w zakresie usług leasingowych, informatycznych, factoringu i asset management.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa „Paczka w Ruchu”). Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

Źródło: ISBnews