Alior Bank liczy na powrót do emisji obligacji w tym roku w sprzyjających warunkach

Alior Bank liczy na powrót do emisji obligacji w tym roku w sprzyjających warunkach
Alior Bank - Oddział w Gdańsku (fot. Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank zakłada powrót w tym roku do planów emisji obligacji, ale pod warunkiem ustabilizowania się środowiska makroekonomicznego, poinformował wiceprezes kierujący Alior Bankiem Grzegorz Olszewski.

Zakładam w tym roku powrót do emisji obligacji, ale oczywiście do tego potrzeba bardziej stabilnego środowiska makroekonomicznego i to nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

„Pamiętajmy, że obligacje obejmują nie tylko polscy inwestorzy, ale również inwestorzy zagraniczni. Absolutnie potrzebujemy więc spokojnego czasu, by wyjść na rynek w dobrej cenie” – powiedział Olszewski.

Odstąpienie od procesu budowy księgi popytu obligacji własnych

W marcu br. Alior Bank po analizie bieżących warunków rynkowych podjął uchwałę w sprawie odstąpienia od procesu budowy księgi popytu obligacji własnych, które po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) miały stanowić instrumenty w kapitale Tier II. Bank planował przeprowadzenie emisji w maksymalnej kwocie 400 mln zł.

„Ostatnie dane o PKB pokazują, że polskie przedsiębiorstwa dobrze radzą sobie w trudnym środowisku makroekonomicznym. Dla sektora bankowego to także istotne, szczególnie wobec wyzwania w obszarze wzrostu stóp procentowych i potencjalnego pogorszenia się jakości portfela kredytowego” – ocenił Olszewski.

Czytaj także: Alior Bank nie wypłaci dywidendy z zysku za 2021 rok >>>

Jego zdaniem te czynniki są również bardzo ważne z punktu widzenia udzielenia kredytów przez bank, który aktywnie działa w obszarze mikroprzedsiębiorstw i klientów indywidualnych.

„Alior ma być bankiem atrakcyjnym dla każdego klienta indywidualnego, wspierającym także kredytobiorcę. Według zapowiedzi rządu mają pojawić się środki, które to wsparcie sfinansują. Dzisiaj jeszcze nie jesteśmy w stanie podać wpływu tych działań na nasze wyniki, ponieważ projekt został dopiero zatwierdzony przez rząd i zaczekajmy na finalną ustawę” – dodał.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 83,05 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: Lesław Kretowicz, ISBnews, ISBnews.TV