Alior Bank: jest porozumienie z PWPW, dzięki aplikacji eDO App klienci potwierdzą e-dowodem dane osobowe

Alior Bank: jest porozumienie z PWPW, dzięki aplikacji eDO App klienci potwierdzą e-dowodem dane osobowe
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank pracuje nad udostępnieniem kolejnej metody weryfikacji tożsamości klientów, bez konieczności wizyty w oddziale. Bank podpisał z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych porozumienie dotyczące wykorzystania aplikacji eDO App. Dzięki niej jego klienci potwierdzą e-dowodem swoje dane osobowe i będą mogli swobodnie korzystać z produktów i usług Alior Banku.
.@AliorBankSA pracuje nad udostępnieniem kolejnej metody weryfikacji tożsamości klientów, bez konieczności wizyty w oddziale, podpisał z @PWPW_SA porozumienie dotyczące wykorzystania aplikacji eDO App #AliorBank

Klienci Alior Banku, którzy posiadają e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną, przy użyciu aplikacji eDO App  będą mogli potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z produktów Alior Banku, np. otworzyć konto. Możliwe będzie również podpisywanie umów niezbędnych do świadczenia usług przez bank dzięki podpisowi osobistemu, znajdującemu się w e-dowodach. Dodatkowo aplikacja eDO App pomoże automatycznie uzupełnić dane w formularzach używanych w banku, pobierając je z dowodu osobistego.

W planach jest także udostępnienie usługi załatwiania spraw urzędowych poprzez logowanie do e-urzędów, przy użyciu e-dowodu w połączeniu z eDO App.

Pierwsza aplikacja umożliwiająca zdalne korzystanie z warstwy elektronicznej e-dowodów

– W maju uruchomiliśmy pierwszą na rynku aplikację umożliwiającą zdalne korzystanie z warstwy elektronicznej e-dowodów. Biznes bardzo szybko zareagował na możliwości, które daje eDO App. Efektem tego jest podpisane właśnie porozumienie z Alior Bankiem, który chce udostępnić swoim klientom bezpieczne i wygodne metody zdalnego potwierdzania tożsamości. Nasza aplikacja jest szansą dla każdego biznesu, który w swoich procesach weryfikuje tożsamość klientów – mówi Maciej Biernat, Prezes PWPW.

– W Alior Banku za cel stawiamy sobie wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań ułatwiających naszym klientom korzystanie z usług i produktów bankowych. Z tego względu nie tylko stale doskonalimy naszą ofertę, ale także poszukujemy użytecznych i mających szerokie zastosowanie rozwiązań u zewnętrznych dostawców, zwłaszcza tak uznanych jak PWPW. E-dowód z aktywną warstwą elektroniczną w połączeniu z eDO App to kolejna możliwość, która pozwoli klientom banku na załatwianie wielu spraw bez wychodzenia z domu czy biura. Jestem przekonana, że użytkownicy aplikacji docenią  jej wygodę i bezpieczeństwo – mówi Iwona Duda, pełniąca obowiązki prezesa Alior Banku.

Czytaj także: Alior Bank szuka start-upów do rozwoju aplikacji mobilnej >>>

Wszystkie usługi świadczone przez aplikację eDO App jednoznacznie określają, czy dowód osobisty jest prawdziwy i ważny, oraz czy nie został zgłoszony jako utracony lub czasowo zawieszony. Usługa potwierdzania tożsamości pozwala na zweryfikowanie personaliów w Internecie, w aplikacji mobilnej, podczas rozmowy telefonicznej lub bezpośredniego kontaktu. Podpis osobisty z kolei umożliwia zdalne zawarcie umowy lub podpisanie pisma elektronicznego. Automatyczne uzupełnianie formularzy eliminuje ryzyko pomyłki i skraca czas obsługi klientów.

Rewolucja na rynku

Możliwości, które już dziś oferuje ta aplikacja, są rewolucją na rynku. Bezpieczne i zdalne potwierdzenie tożsamości lub złożenie podpisu stały się dostępne dla wszystkich. Z perspektywy klienta wystarczy, że posiada on telefon z NFC, czyli technologią zbliżeniową i e-dowód, który można za darmo wyrobić w urzędzie, nawet jeśli termin ważności zwykłego dowodu jeszcze nie minął. Z kolei firmy mogą korzystać z usług komercyjnego API (application programming interface, czyli zbiór reguł opisujących, w jaki sposób programy komunikują się ze sobą), żeby zoptymalizować swoje procesy. Z eDO App będzie można korzystać w bankach, towarzystwach ubezpieczeń, wypożyczalniach pojazdów, branży medycznej, u dostawców mediów lub usług dla małych firm.

– Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z możliwości, jakie oferuje e-dowód w połączeniu z aplikacją eDO App, staną przed szansą zdobycia przewagi konkurencyjnej. Wykorzystanie potencjału tej synergii pozwoli na optymalizację procesów, redukcję kosztów i kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa, jako firmy korzystającej z najnowocześniejszych cyfrowych technologii – dodaje Maciej Biernat, Prezes PWPW.

Dzięki eDO App możliwe jest wyeliminowanie wielu nadużyć, do których przestępcy wykorzystują obecnie skradzione lub podrobione dowody osobiste. E-dowody z warstwą elektroniczną zabezpieczone są kryptograficznie, co jednoznacznie potwierdza oryginalność dokumentu. Aplikacja łączy się także z systemem, z którego otrzymuje bieżące informacje na temat ważności dokumentu i jeśli np. dowód został zawieszony lub unieważniony, aplikacja nie pozwoli na wykonanie żadnej operacji.

Bezpieczeństwo danych użytkowników e-dowodów

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych użytkowników e-dowodów. Przesyłane z dowodu osobistego dane każdorazowo są zabezpieczone przed nieuprawnionym skopiowaniem. Nikt nie wykorzysta ich bez wiedzy i zgody użytkownika, który przed przekazaniem danych otrzymuje informację, kto i jakich informacji od niego oczekuje.

Aplikacja eDO App to najnowszy produkt IT w portfolio PWPW, dostępny dla obywateli korzystających z dowodów osobistych z warstwą elektroniczną oraz smartfonów z modułem NFC (Near Field Communication). Bazuje ona na technologii wykorzystywanej przy – tak popularnych w naszym kraju – płatnościach zbliżeniowych. Posiadacze dowodów z warstwą elektroniczną nie potrzebują już czytnika. Mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji na swoim smartfonie, która jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Adroid, jak i tych korzystających z iOS.

Źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych / PWPW