Alior Bank: e-commerce, bankowość cyfrowa i płatności bezgotówkowe największymi wygranymi pandemii

Alior Bank: e-commerce, bankowość cyfrowa i płatności bezgotówkowe największymi wygranymi pandemii
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kończący się rok, który w znacznym stopniu upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, wyróżnił się pod względem dynamicznie rozwijających się technologii. Niemal we wszystkich sektorach głośno było o przyspieszonej digitalizacji. Firmy ochoczo chwaliły się nowymi rozwiązaniami i wdrożeniami mającymi ułatwiać codzienne funkcjonowanie To zjawisko nie ominęło instytucji finansowych, które jeszcze szybciej niż dotąd musiały zautomatyzować procesy aby dostosować się do nowych warunków. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo klientom, banki konsekwentnie przekierowywały ich do kanałów zdalnych, a sieci handlowe, zachęcały do płatności bezgotówkowych ‒ Michał Ignaczewski, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku.

Stawiane na początku roku pytanie o to, czy koronawirus jest w stanie zachęcić nieprzekonanych do bankowości cyfrowej, bez wątpienia znajduje dziś twierdzącą odpowiedź. Trendu związanego z rozwojem tego kanału i wzrostu popularności płatności bezgotówkowych prawdopodobnie nie da się już zatrzymać.

Rozwój szeroko pojętego obszaru e-commerce i niezawodność cyfrowych płatności w czasie pandemii potwierdzają też dane transakcyjne Kantoru Walutowego Alior Banku.

E-zakupy czyli jak na chwilę oderwać się od codzienności

Ostatnie trudne miesiące, które Polacy częściowo spędzili w zamknięciu, zdecydowanie wpłynęły na ich aktywność zakupową. Aby oderwać się od monotonnej codzienności rozgrywającej się w domowej przestrzeni, chętniej korzystaliśmy z możliwości oferowanych przez e-sklepy.

Z danych udostępnionych przez Kantor Walutowy Alior Banku wynika, że szczególną popularnością w listopadzie cieszyły się internetowe platformy handlowe, na których można zakupić różnego rodzaju asortyment – m.in. odzież, akcesoria czy kosmetyki.

W odniesieniu do wyników z września, kiedy to nie obowiązywały restrykcje i Polacy częściej odwiedzali centra handlowe, w przedostatnim miesiącu roku użytkownicy karty wielowalutowej zrealizowali w tego typu serwisach średnio o 50 proc. więcej transakcji.

Takie wyniki mogą być też efektem przypadającej na drugą połowę listopada gorączki zakupowej związanej z Black Friday i Cyber Monday. Dla branży e-commerce to jeden z najintensywniejszych okresów w roku. Wówczas ludzie zaczynają kupować już pierwsze świąteczne prezenty.

Potwierdzają to zresztą dane z najnowszego badania Związku Banków Polskich (ZBP), według których blisko jedna piąta ankietowanych, większość upominków zakupiła właśnie w tym czasie, korzystając z promocji tzw. czarnego tygodnia.

Czytaj także: Jak pandemia zmieniła rynki handlowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Zmierzch bankomatów?

Klienci coraz chętniej korzystają także z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez banki. Bankowość cyfrowa to aktualnie najlepsze narzędzie do zarządzania finansami osobistymi. Użytkownicy doceniają przede wszystkim to, że w każdym momencie mogą skontrolować swoje wydatki, zlecić przelew lub opłacić zakupy online.

Nie ma konieczności odwiedzania oddziału, a wszystkie te czynności są dla nich proste i intuicyjne. Ten czynnik, a także chęć uniknięcia transmisji wirusa powoduje, że Polacy coraz rzadziej sięgają po gotówkę. Według danych transakcyjnych Kantoru Walutowego Alior Banku w listopadzie br., czyli w kulminacyjnym momencie drugiej fali pandemii, w stosunku do września tego roku obserwowano 22 proc. spadek wypłat z bankomatów przy użyciu karty przypisanej do kantoru.

Klienci coraz chętniej korzystają także z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez banki. Bankowość cyfrowa to aktualnie najlepsze narzędzie do zarządzania finansami osobistymi

Warto zaznaczyć, że już w podsumowaniu II kwartału 2020 r. Narodowy Bank Polski sygnalizował, że Polacy mniej ochoczo korzystają z tych urządzeń. We wspomnianym okresie zrealizowano 112 milionów wypłat z bankomatów i jest to jeden z niższych wyników w historii. Dobrze z kolei mają się terminale płatnicze. Zgodnie z danymi NBP na koniec czerwca w obiegu było blisko milion urządzeń, a to oznacza wzrost o ok. 120 tys. automatów w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Czytaj także: Już ponad 250 tys. przedsiębiorców w Programie Polska Bezgotówkowa!

Mniej transakcji kartami

Mogłoby się wydawać, że podwyższony pod koniec marca limit transakcji zbliżeniowej bez użycia PIN-u do kwoty 100 zł skłoni klientów do korzystania z tej formy rozliczeń za produkty i usługi. Sieci sklepów spożywczych, podobnie jak instytucje finansowe, od początku pandemii zachęcały swoich klientów do płacenia za pomocą bezgotówkowych metod. Dyskonty coraz częściej chwalą się rosnącą nawet o kilkanaście procent liczbą transakcji bezgotówkowych realizowanych w ich sklepach.

Niestety wprowadzone w ostatnim czasie obostrzenia spowodowały, że duże i chętnie wybierane przez klientów sklepy spożywcze notowały zmniejszoną liczbę transakcji kartami. Analiza danych pokazuje, że po zestawieniu wyników z listopada do września br. można mówić o spadku rzędu 6 proc. Jeszcze niższy we wskazanym okresie wynik uzyskały małe punkty spożywcze, piekarnie i sklepy z różnościami – odpowiednio -22 proc., -31 proc. i -33 proc.

Reasumując, mniejsza liczba transakcji w sklepach spożywczych i dyskontach pozwala sądzić, że klienci, chcąc ograniczyć wyjście z domów, rzadziej dokonują zakupów w dyskontach, ale kupują towar hurtowo.

Z kolei w przypadku zakupu artykułów niekoniecznie pierwszej potrzeby, zdecydowanie wybierają zakupy online i tam też pozostawiają swoje wydatki, co przekłada się na bardzo dobre wyniki e-commerce.

Michał Ignaczewski,

specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych,

Alior Bank.

Źródło: aleBank.pl