Alior Bank: decyzje o obniżkach stóp procentowych obniżą wynik netto grupy o 116 – 133 mln zł kwartalnie

Alior Bank: decyzje o obniżkach stóp procentowych obniżą wynik netto grupy o 116 – 133 mln zł kwartalnie
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank szacuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stopy referencyjnej NBP oraz decyzja o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej spowodują łącznie obniżenie wyniku netto grupy o około 116-133 mln zł kwartalnie - podał bank w komunikacie.
.@AliorBankSA: decyzje #RPP o obniżkach stopy referencyjnej @nbppl oraz decyzja o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej spowodują łącznie obniżenie wyniku netto grupy o około 116-133 mln zł kwartalnie #StopyProcentowe #AliorBank

„Zarząd banku informuje, iż spowodują one (decyzje RPP) łącznie obniżenie wyniku netto grupy kapitałowej banku o około 116-133 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM o 0,79-0,91 pkt. proc. p.a. Wpływ samej decyzji z 28 maja 2020 r. o obniżce stopy referencyjnej NBP z 0,50 do 0,10 proc. wyniesie na poziomie wyniku netto grupy kapitałowej banku około 41-48 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM 0,28-0,33 pkt. proc. p.a.” – napisano.

Czytaj także: RPP zaskoczyła rynek kolejną obniżką stóp procentowych, są już bliskie >>>

Trudny do oszacowania wpływ epidemii koronawirusa

Bank podał, że nie jest w stanie oszacować wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na poziom kosztów ryzyka grupy, ale wskaźniki płynności banku utrzymują się na wysokich, bezpiecznych poziomach, pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona, a wskaźniki Tier1 oraz TCR pozostają na stabilnym wysokim poziomie, pozostawiając bezpieczny bufor ponad wymaganiami regulacyjnymi.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Bank spodziewa się ograniczenia aktywności klientów i pogorszenia ich sytuacji finansowej

„Ze względu na już obserwowane i dalej prognozowane zmniejszenie aktywności gospodarczej w Polsce, bank spodziewa się ograniczenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i, co za tym idzie, niższej sprzedaży produktów finansowych” – dodano.

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej. 

Źródło: PAP BIZNES