aleBankowi na nowej drodze

aleBankowi na nowej drodze
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W nowej, wspaniałej odsłonie portalu warto by pisać (przynajmniej na początku) o nowych, wspaniałych rzeczach. No to zastanówmy się. Gospodarka... wygląda na to, że się kurczy. To wszystko przez to, że jacyś obrzydliwcy inwestować nie chcą. I za chwilę nie będą musieli: to na ogół starsi panowie, którym właśnie przybliżono wiek emerytalny. Wszyscy – zwłaszcza ZUS, budżet i przyszli otrzymywacze głodowych emerytur – bardzo się ucieszyli.

No to szukajmy dalej. Kultura… W muzyce nieźle (polecam Brodkę i zespół Hunter – świetne teksty!). Książki piszą ci, którzy umieją i ci, którzy do słowa pisanego nie powinni się pod żadnym pozorem zbliżać. Normalka. Film, teatr… Jak społeczeństwo. Podziały i kłótnie. Sport. O, tu się dobrze dzieje! Nasza piłkarska reprezentacja ciągle wygrywa albo co najmniej remisuje. I… no, to może nie jest aż tak dobrze, ale czasem jako tako.

A poza tym, nic na działkach się nie dzieje – śpiewała Barbara Krafftówna. Nawet Dzień Niepodległości przeszedł zaskakująco spokojnie. No, z tym nic się nie dzieje to przesada. W bankowości co chwila ostatnio jakaś nowość. Właśnie Reuters doniósł, że Karl Sevelda, prezes Raiffeisen Bank International zapowiedział sprzedaż Raiffeisen Polbanku naszemu Alior Bankowi „nawet w najbliższych dniach”. To wygląda jak rozbiór: bank (bez walutowych kredytów hipotecznych) dla Aliora, Raiffeisen-Leasing Polska dla PKO BP. Jakoś niewiele dostaje nasz flagowy bank. Tylko leasing… Alior zaś, wsparty przez PZU i państwowe pieniądze, wyrośnie na tuza polskiej bankowości. Będzie grupa jak się patrzy. Wielka, nieruchawa… Korporacyjna aż do bólu… Oj polecą głowy, zatrudnienie w bankowości znów spadnie. No, ale jak mawiał Lejzorek Rojsztwaniec: zwalniają, znaczy będą przyjmować.

No i tak to świat wita nowy Alebank. Prezydent-elekt życzeń zza Oceanu nie przysłał, to chociaż ja je na nowej drodze życia złożę. Newsów z pierwszej ręki, znakomitych komentatorów, Uznanych nazwisk na (łamach) stronach, licznych unikalnych wejść i – jako że już druga połowa listopada – Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Przemysław Szubański
Redaktor Gazety Giełdy Parkiet