Akademia: Ryzyko kursowe i stopy procentowej w portfelach kredytów mieszkaniowych we franku szwajcarskim

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

topinski.andrzej.04.a.100xW 2008 roku kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotego był wyjątkowo niestabilny. Przedział zmian wynosił od 1,96 (na początku sierpnia) do 2,80 zł za franka (na koniec roku).

Andrzej Topiński
Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej

Najsłabszy złoty był 18 lutego 2009 roku i wyniósł wówczas (w stosunku do CHF) 3,32.

Tak gwałtowne zmiany skutkowały wzrostem, bądź spadkiem rat płaconych przez kredytobiorców w stosunku do rat kalkulowanych w momencie wypłaty kredytu. Wpływ słabnięcia złotego na wysokość rat był moderowany spadkami referencyjnych dla tych kredytów stawek LIBOR CHF. Zmiany kursów, LIBORu oraz stóp procentowych, po których kredyty były udzielane, pokazuje wykres 1.

W październiku 2008 roku LIBOR CHF zaczął gwałtownie spadać, z poziomu 2,95 proc. we wrześniu do 0,25 proc. na przełomie roku (lewa oś – linia zielona). Osłabienie złotego i spadek LIBORu nastąpiły prawie jednocześnie. Większość kredytów mieszkaniowych spłacana jest w ratach annuitetowych, w których na początku okresu spłaty zmiany oprocentowania silniej wpływają na wysokość raty niż kurs (rata kapitałowa).

Prześledziliśmy, jak zmieniały się raty spłaty kredytów zaciągniętych w wybranych miesiącach 2008 roku. Okazuje się, że jedni stracili (płacą obecnie wyższe raty), drudzy zyskali. Ściślej – jedni płacili większe raty niż mogli oczekiwać przy zaciąganiu zobowiązania, drudzy mniejsze.

Przyjęte założenia: kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych nominowany we franku szwajcarskim, wypłacany według kursu z miesiąca podpisania umowy, oprocentowanie kredytu w momencie wypłaty przyjmujemy za tabelami oprocentowania kredytów w CHF publikowanymi przez NBP (...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI