Agencja S&P zaniepokojona planami zastąpienia WIBORu innym wskaźnikiem

Agencja S&P zaniepokojona planami zastąpienia WIBORu innym wskaźnikiem
Fot. stock.adobe.com / Jo Panuwat D
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja S&P Global Ratings uważnie obserwuje dyskusję o bezpośredniej interwencji rządu w sektorze finansowym poprzez zastąpienie stawki WIBOR w umowach kredytowych - podała agencja w opublikowanej w środę nocie.

„Będziemy nadal uważnie monitorować dyskusję o bezpośredniej interwencji rządu w sektorze finansowym poprzez zastąpienie WIBORu w umowach kredytowych jako stawki referencyjnej, ponieważ mogłoby to dodatkowo zwiększyć niestabilność w sektorze finansowym, a ostatecznie wywołać wzrost ryzyka w sektorze bankowym” – napisano.

Czytaj także: Co może oznaczać zniknięcie wskaźnika WIBOR dla inwestorów zagranicznych?>>>

Zmiana WIBORu od Nowego Roku?

W lipcu prace rozpoczęła narodowa grupa robocza (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych, która w sierpniu 2022 r. określi optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego.

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem możliwe byłoby wskazanie jako zamiennika za WIBOR stawki POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.

Choć w ustawie nie ma zapisanego konkretnego terminu wdrożenia reformy, przedstawiciele rządu zapowiadali, że miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 r., z ewentualnie krótkim okresem przejściowym dla instrumentów rynku kapitałowego opartych o WIBOR.

Czytaj także: Zniknięcie WIBOR to problem dla inwestorów zagranicznych>>>

Wakacje kredytowe również niepokoją

Agencja S&P Global Ratings w komentarzu zatytułowanym Polish Banks To Be Hit By Government Action Allowing Broad-Based „Credit Holidays” zwraca uwagę, że dla działających w Polsce banków koszty wakacji kredytowych mogą wynieść nawet 19 mld złotych, około 4 mld euro. W efekcie oczekiwany dochód banków po podwyżkach stóp procentowych w 2022 roku zostanie mocno zniwelowany, a rentowność sektora bankowego spadnie poniżej poziomu z roku 2021, przy czym niektóre banki odnotują w tym roku straty.

„Nie oczekujemy systemowego, trwałego wpływu ostatnich decyzji rządu na rentowność polskich banków” – czytamy w komentarzu.

Analitycy agencji zwracają jednak uwagę na atmosferę wokół sektora bankowego w Polsce, ingerencje rządu w działalność sektora, w tym na wypowiedzi słowne, które zdaniem ekspertów S&P Global Ratings mają negatywny wpływ na zarządzanie i atrakcyjność polskich banków.

Czytaj także: ZBP ostrzega przed skutkami wakacji kredytowych i szybkiej reformy WIBOR-u>>>

Źródło: pap biznes S&P Global Ratings