Agencja S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku do 1,5 proc.

Agencja S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku do 1,5 proc.
Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
S&P Global Ratings prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 4,5% r/r wobec notowanego 5,8% r/r w ub.r., a następnie spowolni do 2,1% w 2023 r. Wcześniej agencja spodziewała się, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 3,6% w br. i 3,1% in 2023 r.

„Z kilkoma wyjątkami, wzrost PKB kluczowych gospodarek rynków wschodzących (EMs) spowolnił w drugim kwartale, biorąc pod uwagę, że ożywienie po pandemii spowolniło w większości EMs. S&P Global Ratings oczekuje, że trend ten będzie się utrzymywał w warunkach presji inflacyjnej na realne dochody gospodarstw domowych i pogarszającego się otoczenia zewnętrznego. Dostrzegamy również dodatkowe ryzyka dla wzrostu w dół, zwłaszcza w EM EMEA, który podlega ryzyku zakłóceń w dostawach towarów i spowolnienia gospodarczego w Europie Zachodniej” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Fitch prognozuje techniczną recesję w polskiej gospodarce i obniżki stóp procentowych w 2023 roku >>>

S&P oczekuje, że w 2024 r. wzrost PKB sięgnie 2,6% r/r

„Obecne ceny i wydarzenia zewnętrzne skłaniają banki centralne do podnoszenia stóp procentowych i z wyjątkiem kilku gospodarek, oczekujemy, że zacieśnianie polityki pieniężnej w krajach EM będzie kontynuowane” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews