Agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku i obniżyła w przyszłym

Agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku i obniżyła w przyszłym
Fot. stock.adobe.com/William
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak prognozuje agencja Fitch, PKB Polski w 2022 r. wyniesie 5,2 proc., a na 2023 r. 3,0 proc.

Oznacza to, że agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 3,3 proc., a na 2023 r. z 3,3 proc.

„Wzrost PKB w I kw. o 2,5 proc. kdk był napędzany mocnym wzrostem inwestycji i odbiciem w wydatkach konsumenckich. Wyższy punkt startowy oznacza, że wzrost w tym roku prawdopodobnie wyniesie 5,2 proc. (3,3 proc. prognozowanych poprzednio), pomimo oczekiwanego spowolnienia w gospodarce w najbliższych kwartałach. Wpływ na realne dochody będą miały przyspieszająca inflacja, ciaśniejsza polityka pieniężna, zaburzenia w handlu oraz rosnąca niepewność gospodarcza (…). Będzie to miało wpływ na spowolnienie. Na 2023 r. spodziewamy się, że gospodarka Polski wzrośnie o 3 proc. (3,3 proc. poprzednio) i 2,3 proc. w 2024 r.” – napisano.

Dobra sytuacja na polskim rynku pracy

Fitch odnotowuje ponadto dobrą sytuację na polskim rynku pracy, mocny wzrost płac (12 proc. w marcu) oraz wzrost konsumpcji krajowej z tytułu napływu uchodźców z Ukrainy.

Czytaj także: Ekonomiści Credit Agricole przedstawili prognozy na lata 2022-2023: miękkie lądowanie polskiej gospodarki >>>

Fitch uwzględnia w swoich prognozach napływ do Polski środków z Funduszu Odbudowy UE.

Fitch spodziewa się dalszego zacieśniania polityki fiskalnej przez NBP

Agencja zwraca uwagę, że sytuacja inflacyjna zmusi Narodowy Bank Polski do kontynuacji zacieśniania polityki.

„Mocne wydatki konsumenckie, które wspiera polityka fiskalna, wysokie koszty importu oraz dodatnia luka popytowa wywierają presję na ceny. Po cięciu podatków pośrednich (VAT, akcyza) rząd planuje dalszą redukcję podatków bezpośrednich (obniżka stawki PIT do 12 proc. z 17 proc.). Towarzyszyć temu będą wyższe wydatki fiskalne na obronę i uchodźców” – piszą analitycy agencji w raporcie.

„Inflacyjne efekty drugiej rundy związane ze wzrostem płac wzmacniają presję na bank centralny, by kontynuować zacieśnianie polityki. Ostatnie wzrosty cen energii, materiałów, transportu i płacy dodatkowo nie są jeszcze uwzględnione w cenach” – dodano.

Prognoza inflacyjna

Fitch podwyższył prognozę inflacji na koniec 2022 r. do 11,0 proc., a na koniec 2023 r. do 7,5 proc. Na koniec 2024 r. wg Fitch CPI może wynieść 4,0 proc.

Rewizji uległa także prognoza stóp procentowych NBP. Na koniec 2022 r. stopa referencyjna – według agencji ratingowej – wyniesie 7,0 proc. (5,0 proc. wg prognozy z marca), na koniec 2023 r. 6,50 proc. i 5,25 proc. na koniec 2024 r.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Źródło: PAP BIZNES