Aby złoty się umacniał, potrzebne są wyższe stopy procentowe?

Aby złoty się umacniał, potrzebne są wyższe stopy procentowe?
Fot. stock.adobe.com/ambrozinio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej woli mocniejszy kurs złotego od większych podwyżek stóp procentowych, czytamy w komentarzu Krystiana Jaworskiego, Starszego Ekonomisty w Credit Agricole Bank Polska S.A.

„Dzisiejsza decyzja RPP jest zgodna z wypowiedziami prezesa NBP z kilku ostatnich tygodni, które wskazywały na konieczność dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, głównie w celu doprowadzenia do umocnienia kursu złotego” – pisze Krystian Jaworski.

Zwraca uwagę na nowy fragment dzisiejszego komunikatu po posiedzeniu RPP: „Aprecjacja złotego byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej”.

W komunikacie utrzymany został fragment mówiący, że „NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym”, a terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

RPP zwraca uwagę na kurs złotego

„Dodanie tego fragmentu do komunikatu jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę badania dotyczące mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. W normalnych warunkach, maksymalna reakcja inflacji bazowej jest powodowana w około jednej trzeciej efektami kanału stopy procentowej i kanału kredytowego, a w dwóch trzecich efektami kanału kursu walutowego (por. MAKROmapa z 15.11.2021).

Kanał kursowy transmisji stóp procentowych na inflację nie jest jednak obecnie w pełni drożny, bowiem kurs złotego nie umacnia się wyraźnie pomimo zacienienia polityki pieniężnej” – pisze ekonomista Credit Agricole.

Czytaj także: RPP po raz kolejny podnosi stopy procentowe; referencyjna na najwyższym poziomie od 2013 roku

Inwestorzy oczekują wyższych stóp

W dalszej części komentarza zwraca uwagę, że bezpośrednio po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji RPP doszło do wyraźnego osłabienia kursu złotego (kurs EURPLN wzrósł o ponad grosz).

Jeśli RPP będzie chciała doprowadzić do aprecjacji kursu polskiej waluty, konieczne będzie przyspieszenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej

„Oznacza to, że skala dzisiejszej podwyżki stóp procentowych była mniejsza od oczekiwań inwestorów. Jeśli RPP będzie chciała doprowadzić do aprecjacji kursu polskiej waluty, konieczne będzie przyspieszenie tempa zacieśniania polityki pieniężnej lub zbudowanie oczekiwań na większą łączną skalę podwyżek stóp procentowych” – zauważa Krystian Jaworski i przestrzega:

„W przeciwnym wypadku kanał kursowy w ramach mechanizmu transmisji polityki pieniężnej pozostanie niedrożny, ograniczając antyinflacyjny wpływ podwyżek stóp procentowych. Prawdopodobieństwo bezpośredniej interwencji na rynku walutowym oceniamy obecnie jako niskie.”

Czytaj także: Stopy procentowe znowu w górę: co to oznacza dla kredytobiorców, a co dla złotego?

Możliwe przyśpieszenie zacieśniania polityki pieniężej

„Nie wykluczamy scenariusza, w którym w marcu Rada zdecyduje się przyspieszyć tempo zacieśniania polityki pieniężnej podnosząc stopy procentowe o 75pb.

Ważnymi czynnikami wpływającymi na tę decyzję będzie kształtowanie się kursu EURPLN w najbliższych tygodniach, publikacja danych o styczniowej inflacji oraz wyniki marcowej projekcji inflacji” – podsumowuje ekonomista Credit Agricole.

Czytaj także: Zdolność kredytowa w czasach wysokich stóp procentowych niższa nawet o 45 proc.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.