9. Regionalna Konferencja Podatkowa Amerykańskich Izb w tym roku w Polsce

9. Regionalna Konferencja Podatkowa Amerykańskich Izb w tym roku w Polsce
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
9. Regionalna Konferencja Podatkowa organizowana przez Amerykańskie Izby Handlowe z Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji odbyła się 9 kwietnia w Warszawie. Była ona okazją do dyskusji na temat wpływu członkostwa w Unii Europejskiej na systemy podatkowe, administrację podatkową, przedsiębiorców i wpływy budżetowe z tytułu podatków.

Podczas Konferencji eksperci Amerykańskich Izb dyskutowali o harmonizacji systemów podatkowych, wpływie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości na region, pomocy publicznej dla przedsiębiorców i inwestorów oraz o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.

Wstąpienie państw Europy Środkowej i Wschodniej do UE wymagało dostosowania ich systemów prawnych, w tym podatkowych do standardów UE. Harmonizacja dotyczyła w szczególności podatków pośrednich. Dzięki obecności w Unii przedsiębiorcy mają także dostęp do systemu ochrony prawnej, którą zapewnia Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wstąpienie do Unii nie tylko wywarło duży wpływ na systemy podatkowe Państw z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, ale też nadal będzie miało istotny wpływ na zmiany tych systemów – mówi Marcin Matyka, współprzewodniczący Komitetu ds. Podatków i Usług Finansowych Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Najlepszym tego przykładem jest tocząca się obecnie dyskusja o poszerzeniu zakresu harmonizacji systemów podatkowych państw członkowskich UE i objęciu nią także podatków bezpośrednich.

Ujednolicenie niektórych podatków oraz wzmocnienie współpracy między administracjami podatkowymi w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jest krokiem w kierunku stworzenia jednolitego rynku europejskiego i równych szans dla przedsiębiorstw. Warto jednak podkreślić, że proces harmonizacji ujawnił, iż państwa członkowskie chcą większej elastyczności w kształtowaniu własnej polityki podatkowej.

Podczas 9. Regionalnej Konferencji Podatkowej, członkowie AmCham dyskutowali o orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, który jest częścią acquis communautaire – porządku prawnego UE. Przytaczano m.in. przykłady wpływu europejskiej legislacji na interpretację krajowych przepisów podatkowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zmiany w lokalnych przepisach podatkowych.

Podczas przygotowań do przystąpienia do UE w 2004 r. kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej oferowały relatywnie niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (średnio około 19%) w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, a także wyższe ulgi podatkowe dla nowych inwestycji kapitałowych oraz tworzenia nowych miejsc prac – dodaje Adam Soska, wspolprzewodniczacy Komitetu ds. Podatków I Usług Finansowych AmCham.

Po dziesięciu latach członkostwa i harmonizacji krajowych przepisów podatkowych z prawem UE, znowelizowane wymagania Unii dotyczące limitów pomocy państwa ograniczyły swobodę w kształtowaniu polityki podatkowej w tym zakresie. Rządy zaczęły analizować skuteczność zachęt podatkowych. Systemy podatkowe w Europie Środkowo-Wschodniej wydają się być stosunkowo proste. Jednak „miękkie” zachęty w postaci uproszczonych procedur rozliczania podatków i przyjaznych dla biznesu relacji między podatnikami a organami podatkowymi mogą przyczynić się do szybszego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia inwestycji i reinwestycji w regionie.

Stosowanie zachęt podatkowych dla inwestorów ma nadal duże znaczenie w przyciąganiu nowych inwestycji, a tym samym podatników do naszego kraju. Jednak znaczący wzrost poziomu zamożności na niektórych terenach spowodował zmniejszenie wysokości wsparcia publicznego przewidzianego przez UE m.in. na Dolnym Śląsku, czy w Warszawie – mówi Janusz Cichoń, Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Proces harmonizacji systemów podatkowych we Wspólnocie może doprowadzić do ograniczeń nadużyć ze strony nieuczciwych przedsiębiorców oraz zachęcić nowych poprzez uproszczenie i stabilizację systemu podatkowego w naszym kraju.

Kryzys finansowy skupił uwagę opinii publicznej na stanie finansów publicznych. Spowolnienie gospodarcze przełożyło się na niższe przychody z podatków oraz wzrost długu publicznego. Wszystko to doprowadziło do bardziej rygorystycznego egzekwowania przepisów podatkowych. Rządy na całym świecie, również na szczeblu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Unii Europejskiej, rozpoczęły poszukiwania nowych źródeł dochodów m.in. poprzez wyeliminowanie różnych luk w przepisach podatkowych. Jednocześnie zwiększyła się ilość przypadków oszustw podatkowych, uchylania się od opodatkowania lub agresywnego planowania podatkowego w celu zdobycia nieuzasadnionych korzyści i przewagi konkurencyjnej nad przedsiębiorcami placacymi uczciwie podatki. Podczas konferencji uczestnicy dyskutowali o potrzebach uproszczenia przepisów podatkowych w miejsce ich zaostrzania.

W tym roku przypadła 9 edycja Regionalnej Konferencji Podatkowej organizowanej przez Amerykańskie Izby Handlowe. Tematem przewodnim spotkania przedsiębiorców z Europy Środkowej i Wschodniej oraz przedstawicieli Ministerstwa Finansów RP było „10 lat w Unii Europejskiej: wpływ na systemy podatkowe państw Europy Środkowej i Wschodniej”.

Źródło: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce
(American Chamber of Commerce in Poland – AmCham)