8 czołowych banków w Polsce złożyło do UOKiK wniosek ws. powołania jednostki zarządzającej systemem ochrony

8 czołowych banków w Polsce złożyło do UOKiK wniosek ws. powołania jednostki zarządzającej systemem ochrony
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Osiem największych banków komercyjnych w Polsce: PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Pekao oraz BNP Paribas Bank Polska, złożyło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy będącego jednostką zarządzającą systemem ochrony, podał UOKiK.

„Jednostka zarządzająca będzie zarządzać utworzonym przez wyżej wymienione banki systemem ochrony, o którym mowa w art. 130b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 2439, z późn. zm.). Celem systemu ochrony będzie: (i) zapewnienie płynności i wypłacalności uczestniczących w nim banków na warunkach i w zakresie określonym w umowie systemu ochrony; oraz (ii) wspieranie przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) banku będącego spółką akcyjną; lub przejęcia banku będącego spółką akcyjną na podstawie Art. 146b ust. 1 ustawy – Prawo bankowe” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Dlaczego największe banki komercyjne w Polsce tworzą wspólny system ochrony?

Wcześniej w tym tygodniu wymienione banki poinformowały o podjęciu uchwał o wyrażeniu zgody na złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony. Banki uczestnicy utworzą spółkę akcyjną będącą jednostką zarządzającą systemem ochrony, w której zostanie utworzony fundusz pomocowy w celu zapewnienia środków na finansowanie zadań systemu ochrony. Banki dokonają wpłat na łączną kwotę ok. 3,17 mld zł na rzecz tego funduszu, obciążających ich wyniki za 2022 r.

Czytaj także: Osiem banków komercyjnych utworzy system ochrony >>>

Powstanie systemu ochrony uzależnione jest od podpisania umowy systemu ochrony. Projekt umowy systemu ochrony podlega zatwierdzeniu przez KNF.

Źródło: ISBnews