78 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, coraz więcej pracujących w pełnym wymiarze

78 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, coraz więcej pracujących w pełnym wymiarze
Fot. stock.adobe.com/Rido
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
78 proc. firm planuje utrzymać poziom zatrudnienia, bez większych zmian względem końca czerwca - wynika z kolejnej edycji badania PFR i PIE, przeprowadzonego pod koniec lipca. W ciągu miesiąca odsetek pracujących, którzy deklarują zmniejszony wymiar czasu pracy spadł o 8 pkt. proc. do 22 proc.
.@PIE_NET_PL i @Grupa_PFR: 78 proc. firm planuje utrzymać poziom zatrudnienia, bez większych zmian względem końca czerwca #firmy #zatrudnienie

„Obecnie 78 proc. firm planuje utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia. 6 proc. przedsiębiorców planuje redukcję zatrudnienia. 13 proc. firm planuje zwiększyć liczbę pracowników firmy” – napisano.

Liczby dotyczące redukcji i zwiększenia zatrudnienia są takie same jak przed miesiącem.

„Na tle całego rynku najbardziej wyróżniają się duże firmy: 22 proc. planuje zwiększać zatrudnienie i aż 16 proc. zredukować” – dodano.

Czytaj także: Jak przedsiębiorcy radzą sobie w koronakryzysie?

Największy udział firm (18 proc.) planujących wzrost zatrudnienia występuje w produkcji, po 6 proc. firm handlowych, produkcyjnych i usługowych planuje redukcję zatrudnienia.

W porównaniu do badania z końca czerwca o 8 pkt. proc. – do 22 proc. – zmniejszył się udział pracowników, których czas pracy w porównaniu do lutego został zmniejszony.

Czytaj także: Firmy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową, mniej planuje zwolnienia >>>

62 proc. pracowników pracuje w takim samym wymiarze czasu pracy, a 10 proc. w zwiększonym.

83 proc. firm planuje utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń, o 12 pkt. proc. więcej niż pod koniec czerwca.

6 proc. firm planuje obniżenie pensji, 5 proc. firm planuje podniesienie wynagrodzeń, odpowiednio o 6 pkt. proc. mniej i 9 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem.

Pracownicy nie boją się utraty pracy?

Pracownicy w zdecydowanej większości (72 proc.) oceniają ryzyko utraty pracy w najbliższych trzech miesiącach jako zdecydowanie lub raczej nieprawdopodobne, 12 proc. badanych widzi możliwość utraty pracy jako zdecydowanie lub raczej prawdopodobną. Większość pytanych (62 proc.) ocenia szanse na wzrost swojego dochodu w bieżącym roku jako zdecydowanie lub raczej nierealne, zaś co czwarty badany (25 proc.) twierdzi, że taka opcja jest zdecydowanie lub raczej realna.

Co z obniżkami wynagrodzeń?

Względem końca czerwca o 4 pkt. proc. do 32 proc. obniżył się odsetek firm, które zaraportowały spadek przychodów. Niższy odsetek firm w porównaniu z końcem czerwca deklaruje także wzrost przychodów (17 proc. vs 22 proc.), a brak zmian przychodów podało 43 proc. firm (33 proc. miesiąc wcześniej).

Obecnie 27 proc. badanych firm notowało spadek zamówień, wobec 66 proc. na koniec kwietnia i 33 proc. na koniec czerwca.

Pogorszyła się subiektywna ocena płynności finansowej przedsiębiorstw

Z badania PIE i PFR wynika, że pogorszyła się subiektywna ocena płynności finansowej przedsiębiorstw. Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy na koniec lipca wyniósł 54 proc., tyle samo co w maju i wobec 60 proc. na koniec czerwca.

Odsetek firm, którym zapasy gotówki wystarczą na 1-3 miesiące, pod koniec lipca w porównaniu do początku miesiąca, wzrósł o 7 pkt. proc. do 38 proc. (podobny poziom co w maju).

Dla 41 proc. firm nieopłacone przez kontrahentów należności stanowią mniej niż 10 proc. wszystkich wystawionych faktur. W porównaniu do czerwca jest to wzrost o 7 pkt. proc.

Dla 39 proc. firm nieopłacone przez kontrahentów faktury stanowią od 10 proc. do 25 proc. wszystkich wystawionych faktur. W porównaniu do czerwca jest to wzrost o 5 pkt. proc.

Dla 25 proc. firm nieopłacone przez kontrahentów faktury stanowią od 25 proc. do 50 proc. wszystkich wystawionych faktur. W porównaniu do czerwca jest to spadek o 11 pkt. proc.

METODOLOGIA

Badanie na przedsiębiorstwach

Badanie Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzone przez IBRiS w dniach 29-31 lipca 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 409 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95 z błędem szacunku 5 proc.

Badanie na pracujących Polakach

Badanie Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzone przez IBRiS w dniach 29-31 lipca 2020 r. wśród pracowników na temat ich sytuacji po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowej obejmującej 565 pracowników. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o osobach pracujących przy poziomie ufności 0,95 z błędem szacunku 4 proc. 

Źródło: PAP BIZNES