70 procent terminali płatniczych zainstalowano dzięki programowi Polska Bezgotówkowa

70 procent terminali płatniczych zainstalowano dzięki programowi Polska Bezgotówkowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biorąc pod uwagę kwartalne dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące liczby terminali płatniczych zainstalowanych w Polsce w tym roku można szacować, że nawet 60-70 procent tych urządzeń uruchomiono w ramach programu "Polska Bezgotówkowa" - mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Kamila Kaliszyk: W punktach, gdzie są zainstalowane terminale płatnicze, konsumenci są gotowi wydać więcej pieniędzy niż w miejscach, gdzie jest akceptowana tylko gotówka

W ostatnich miesiącach terminale płatnicze są głównie instalowane przez małych i średnich przedsiębiorców, bo do tego segmentu jest kierowany program „Polska Bezgotówkowa”.

Z badań Mastercard przeprowadzonych wśród przedsiębiorców w lecie tego roku wynika, że prawie połowa z nich uważa, że umożliwienie klientom płacenia bezgotówkowo przyczyniło się do rozwoju ich firm oraz do wzrostu obrotów.

Inne nasze badania przeprowadzone wśród konsumentów pokazują, że w punktach, gdzie są zainstalowane terminale płatnicze, konsumenci są gotowi wydać więcej pieniędzy niż w miejscach, gdzie jest akceptowana tylko gotówka. Jednocześnie konsumenci częściej odwiedzają placówki handlowe czy usługowe gdzie są przyjmowane płatności bezgotówkowe, a także polecają te miejsca innym konsumentom – dodaje Kamila Kaliszyk.

W efekcie coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zainstalowanie terminala płatniczego.

Ponad 1/3 przedsiębiorców przyznaje, że ma w swojej firmie terminal płatniczy od początku prowadzenia swojej działalności, a co piąty przedsiębiorca, który planuje rozpoczęcie działalności, zakłada zainstalowanie terminala w swojej firmie i uwzględnia jego obecność w kosztach i dochodach powstającego przedsiębiorstwa.