70 lat GBS w Barlinku 2017: Łączenie sił sposobem na sukces

70 lat GBS w Barlinku 2017: Łączenie sił sposobem na sukces
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
– Gospodarny, bezpieczny i spółdzielczy – w taki sposób prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Krystyna Majerczyk-Żabówka rozszyfrowała skrót nazwy Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku podczas obchodów siedemdziesięciolecia instytucji. Wymownym potwierdzeniem tych słów jest zarówno doskonała kondycja finansowa jubilata, jak również jego zaangażowanie w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Konrad Machowski

Jubileusz Gospodarczego Banku Spółdzielczego świętowano 23 czerwca br. Przypadł on w czasie dwóch najważniejszych świąt dla lokalnych instytucji finansowych. W ostatnia niedzielę czerwca w całej Polsce odbyły się obchody Święta Spółdzielczości Bankowej szczebla lokalnego, natomiast tydzień później, 1 lipca, spółdzielcy wszystkich branż na całym świecie celebrowali Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Na tym tle okrągłe urodziny barlineckiego banku prezentowały się nader okazale. W sali Filharmonii Gorzowskiej, w której odbywała się rocznicowa gala, stawili się przedstawiciele najważniejszych organizacji działających w polskim sektorze bankowym. Krajowy Związek Banków Spółdzielczych reprezentowała prezes tej organizacji, natomiast w imieniu Związku Banków Polskich wystąpił wiceprezes, mec. Jerzy Bańka. Obecni byli również przedstawiciele obydwu banków zrzeszających: Zdzisław Kupczyk, prezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Karolina Jankowiak, wiceprezes zarządu SGB- -Banku.

Na jubileuszu jednej z najbardziej prężnych instytucji finansowych w regionie nie mogło też zabraknąć reprezentantów władz lokalnych i samorządów, na czele z burmistrzem Barlinka Dariuszem Zielińskim, wiceprzewodniczącym sejmiku województwa lubuskiego Mirosławem Marcinkiewiczem i członkiem zarządu województwa zachodniopomorskiego Ryszardem Mićko.

Jak stać się regionalnym potentatem

Dołącz do znajomych – hasło Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku znakomicie odzwierciedla jego siedemdziesięcioletnią historię. Zarejestrowany 26 czerwca 1947 r. Bank Ludowy był jedną z pierwszych instytucji finansowych powstałych na ziemiach włączonych do Polski po II wojnie światowej. Utworzony z inicjatywy tworzącej się na tych terenach lokalnej społeczności bank od samego początku aspirował do osiągnięcia silnej pozycji w skali regionu. Już w 1954 r. otwarty został pierwszy poza Barlinkiem punkt kasowy GBS – w oddalonych o osiem kilometrów Pełczycach, który na przestrzeni kolejnych dekad uzyskał status pierwszego oddziału. Czas największego rozwoju banku przypadł jednak na drugą połowę lat dziewięćdziesiątych, a podstawą tego procesu było dołączanie do GBS placówek, które nie były w stanie poradzić sobie w nowych realiach ekonomicznych. Przejęcia sąsiednich instytucji stworzyły fundament pod budowę gęstej sieci oddziałów, położonych na obszarze dwóch regionów. – Dziś w województwie zachodniopomorskim dysponujemy centralą i siedmioma oddziałami, natomiast na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje sześć oddziałów – podkreślił Zbigniew Wielgosz, prezes zarządu banku. GBS dysponuje oddziałami m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Stargardzie. Prezes Wielgosz przypomniał, że powołanie do życia tych punktów stanowiło element długofalowej strategii banku, który jako instytucja licząca się w regionie zamierzał posiadać oddziały w jego największych miastach.

Wrodzona niejako zdolność barlineckiego banku do łączenia różnych środowisk przejawiała się nie tylko w utworzeniu regionalnego potentata. Gospodarczy Bank Spółdzielczy aktywnie uczestniczył również w tworzeniu kluczowych instytucji dla całego polskiego sektora bankowości lokalnej. – W początku lat dziewięćdziesiątych brakowało oddolnych organizacji reprezentujących interesy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI