6 (+1) powodów, dla których warto korzystać z komputerów Mac w biznesie

6 (+1) powodów, dla których warto korzystać z komputerów Mac w biznesie
Źródło: INNERGO
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz więcej firm rozważa zakup komputerów Mac, biorąc pod uwagę wiele czynników. Można powiedzieć, że właściwie nie ma potrzeby szukania powodów na siłę. Warto po prostu porozmawiać z użytkownikami oraz spojrzeć na doświadczenia innych firm.

Apple podaje 11 powodów, dla których warto używać Maca w pracy.  Ja skupiłem się na kilku istotnych z mojego punktu widzenia i doświadczenia.

Z urządzeń Apple korzystam od 2005 roku. Pierwszy był iPod, potem iPhone, iPad, MacBook Air. Z czasem doszedł do tego Apple Watch.

Miałem też okazję korzystać z iPhona i iPada w modelu BYOD. Tak więc trochę doświadczeń mam. Aczkolwiek wiem, że są bardziej zaawansowani ode mnie.

Powód 1: Czip M1 stanowi różnicę

Przełomowe było wprowadzenie przez Apple własnego procesora M1 w miejsce procesorów Intel. To był ‒ bez najmniejszej przesady ‒ technologiczny przełom.

W drugiej połowie października 2021 roku Apple pokazał światu dwa nowe modele MacBooka Pro ‒ w wersji 14-sto i 16-calowej. Napędzają je procesory M1 Pro oraz M1 Max ‒ będące rozwinięciem układu Apple M1. 

To komputery idealnie nadające się do bardzo wymagającej pracy ‒ są nawet kilkakrotnie bardziej wydajne od najszybszych dostępnych na rynku procesorów Intela montowanych w notebookach innych producentów. Niezależni eksperci potwierdzali bardzo duży wzrost wydajności procesora M1 na poziomie co najmniej kilkudziesięciu procent przy równoczesnym dużo mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

Co więcej jednoznacznie stwierdzają, że procesor M1 to po prostu nr 1 wśród procesorów. W Internecie już można znaleźć wiele opinii, z których jednoznacznie wynika, że MacBook z M1 to bardzo dobre narzędzie dla developerów – znacząco skraca czas wytwarzania oprogramowania. 

Źródło: INNERGO

Powód 2: Dłuższy czas pracy na baterii

Dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię przekłada się w praktyce na komfortową całodzienną pracę na MacBooku ‒ przez cały dzień na jednym naładowaniu baterii.  Realnie, w przypadku MacBooka Air – to może być nawet 18 godzin pracy.

Ciekawostka: MacBooka Air można naładować z gniazda USB 2,1 A – trochę to zajmie, ale na przykład w drodze z Wrocławia do Warszawy MacBook może zostać naładowany do 80%. Sam sprawdziłem.

 Ciekawostka 2: Druga rzecz, którą sprawdziłem, to że można wykorzystać powerbank  10 tys mAh/ 18W jako źródło zasilania – wprawdzie nie będzie ładował baterii, ale zapewni możliwość spokojnego zakończenia realizowanych zadań

Powód 3: Aplikacje, które znasz i potrzebujesz działają na Macu

Wszystkie aplikacje biznesowe, których potrzebujesz, działają doskonale na Macu — od Microsoft 365 i Google Workspace po Slack, Trello i Dropbox.

Oczywiście w pakiecie Office 365 można znaleźć pewne różnice między wersjami na MacOS i Windows, które mogą być trochę irytujące, gdy używasz dwóch rodzajów komputerów równolegle.

Co ważne, w standardzie masz możliwość korzystania z iWork, czyli zestawu aplikacji biurowych od Apple: Pages, Numbers i Keynote. Warto im się przyjrzeć. Może się okazać, że nie potrzebujesz innych rozwiązań.

A dzięki chipowi Apple M1 popularne aplikacje do pracy na iPhona i iPada mogą teraz działać również na Macu. To zapewnia użytkownikom jeszcze wygodniejsze środowisko pracy. Myślę, że nowy rok przyniesie kilka ciekawych aplikacji wykorzystujących tą możliwość.

Powód 4: Bezpieczeństwo w standardzie. Najwyższym standardzie

Mac to najbezpieczniejszy komputer osobisty na świecie dzięki wbudowanym funkcjom, takim jak weryfikowany sprzętowo bezpieczny rozruch, szyfrowanie w locie, Touch ID i Gatekeeper.

Po skonfigurowaniu urządzeń dział IT może zarządzać danymi firmowymi i chronić je dzięki wbudowanym funkcjom bezpieczeństwa i dodatkowym kontrolom udostępnianym za pośrednictwem rozwiązania MDM. Ale również bez działu IT masz gwarancję bezpieczeństwa. To po prostu standard.

Powód 5: Mac super współpracuje z innymi urządzeniami Apple to masz w standardzie

Używając Maca, iPada, iPhona lub Apple Watch, zyskujesz większy komfort pracy. Wykonuj i odbieraj połączenia telefoniczne nie tylko na iPhonie.

Użyj iPada, aby rozszerzyć przestrzeń roboczą swojego Maca dzięki Sidecar. Przesyłaj pliki dzięki funkcji AirDrop. Automatycznie odblokowuj komputer Mac, gdy nosisz zegarek Apple Watch.

A wszystko dlatego, że są to urządzenia projektowane po to, aby stworzyć Ci komfort używania.

Powód 6: Praca może (i powinna) sprawiać przyjemność

Komputery Mac są najlepsze dla firm, ponieważ są proste i intuicyjne, a jednocześnie wydajne, bezpieczne i łatwe do wdrożenia. Zapewniają bezproblemową obsługę, która zwiększa produktywność pracowników, którzy mogą skupiać się na swoich zadaniach.

A kiedy pracownicy mają dostęp do narzędzi, które znają i kochają, cała organizacja korzysta z większego zaangażowania oraz lepszej retencji i lojalności pracowników.

Warto rozważyć wprowadzenie programu wyboru dla pracowników, ponieważ każdy pracownik ma unikalne wymagania technologiczne i często preferuje określony typ urządzenia, cykl aktualizacji, rozmiar, a nawet kolor. Dzięki szerokiej gamie komputerów Mac dział IT może umożliwić wszystkim decydowanie, które produkty będą dla nich odpowiednie, przy jednoczesnym zachowaniu standardów korporacyjnych.

+ 1: Keynote robi różnicę

Po raz pierwszy z Keynote skorzystałem bodajże w 2011 roku. I to w dodatku nie było łatwe, bo przygotowywałem prezentację na… iPadzie. Jednak wszystko poszło sprawnie i ostatecznie miałem wystąpienie, podczas którego odtwarzałem prezentację z Keynote na iPadzie 2, sterując iPhonem 4.

Potem przez długie, długie lata nie korzystałem z Keynote, chociaż w międzyczasie zacząłem już korzystać z MacBooka. Aż do czasu, gdy podczas webinaru prowadzonego przez przedstawiciela Apple coś przykuło moją uwagę.

Przykuło na tyle, że nie dało mi spokoju i zapytałem czego używano do zarządzania widokiem. Okazało się, że… wystarcza Keynote, który oferuje funkcję „video na żywo”. Od tego czasu „przesiadłem się” i używam Keynote, gdy prowadzę webinary/ wewnętrzne szkolenia lub zajęcia online ze studentami.

Arkadiusz Cempura,

Head of marketing and PR,

INNERGO.

Źródło: aleBank.pl