50 Największych Banków w Polsce 2017: Sprawność działania bankier z aktówką i w skarpetkach

50 Największych Banków w Polsce 2017: Sprawność działania bankier z aktówką i w skarpetkach
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podranking sprawności działania to jedyny, w którym prawie nie zmienialiśmy zasad - zmieniło się tylko to, że oceniając przychody, bierzemy pod uwagę jedynie przychody odsetkowe i prowizyjne, a nie - tak jak ostatnio - również z pozostałej działalności bankowej. Są one trochę mniejsze, ale nie są za to obciążone w takim stopniu efektem zdarzeń jednorazowych.

Wyliczając ocenę punktową w rankingu sprawności działania, bierzemy pod uwagę: ocenę przychodów, wskaźnika kosztów do dochodu (C/I), zwrotu na kapitale i aktywach oraz punkty za zmianę poziomu odpisów aktualizacyjnych w danym roku w porównaniu do poprzedniego. Maksymalnie w podrankingu sprawności działania można było zdobyć, podobnie jak przed rokiem, 6 punktów.

Trwa dobra passa Banku Zachodnie- go WBK S.A. – po raz drugi z rzędu stanął on na najwyższym podium rankingu sprawności działania. Najsilniejsze jego strony to: znaczący wzrost wartości przychodów oraz wzorcowe wartości pozostałych wskaźników. Trochę słabiej bank wypadł jedynie pod względem procentowej dynamiki przychodów. Pozycję drugą osiągnął Idea Bank S.A., z bardzo dobrymi wskaźnikami zwrotu oraz niższym – w porównaniu do poprzedniego roku – saldem utworzonych rezerw. Na miejscu trzecim mamy mBank S.A., który notuje bardzo dobre wskaźniki przychodowe, osiągając jeden z korzystniejszych w sektorze bankowym wskaźników relacji kosztów do dochodów.

Trwa zmaganie się banków z kosztami. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI