50 Największych Banków w Polsce 2017: Czy programy antywirusowe są dziś mniej skuteczne?

50 Największych Banków w Polsce 2017: Czy programy antywirusowe są dziś mniej skuteczne?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przez wiele lat dominującym zagrożeniem, z jakim spotykali się użytkownicy komputerów, były wirusy. Choć szkodliwe oprogramowanie nadal jest problemem, to dziś pojawiają się nowe wyzwania, z którymi nie radzą sobie klasyczne programy antywirusowe.

Bohdan Szafrański

Zagrożenia związane z cyberprzestępczością można podzielić co najmniej na dwie grupy. Pierwsza to działania przestępcze bezpośrednio skierowane na infrastrukturę informatyczną instytucji, a druga na ich klientów – korzystających z bankowości elektronicznej i mobilnej. W tym drugim przypadku trudno skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom, jeśli nie można działać ani na poziomie sprzętu, ani oprogramowania i mając ograniczony wpływ na zachowania jego użytkowników. Oczywiście można informować o zagrożeniach, namawiać do ostrożności i zachęcać do instalowania aktualnych programów antywirusowych. Microsoft zapowiada, że system operacyjny Windows 10 będzie preferował instalowanie przez użytkowników sprawdzonych programów pobranych ze sklepu. Również kolejne wersje Androida, najpopularniejszego systemu na urządzenia mobilne, są coraz lepiej zabezpieczane.

Nie tylko konie

Według danych Microsoft, w Polsce i na świecie najpopularniejszą kategorię złośliwego oprogramowania stanowią konie trojańskie – w ubiegłym roku w naszym kraju zainfekowanych zostało 12,3% komputerów (wzrost z 12,1% na początku 2016 r.). Popularne były także modyfikatory przeglądarek internetowych, wykrywane w 5,7% zainfekowanych urządzeń. Złośliwy kod w pakietach oprogramowania wykryto w przypadku 5,4%, a niepożądane reklamy (np. nielegalnie dystrybuowanych towarów) w 0,9% zakażonych komputerów.

Najpopularniejsze rodziny złośliwego oprogramowania wykrywane w Polsce w minionym roku, według danych zebranych przez Microsoft, to: Win32/Xadupi – koń trojański udający użyteczne oprogramowanie (2% komputerów zgłaszających infekcję), Win32/Spursint – koń trojański (1,7% komputerów zgłaszających infekcję), Win32/Dynamer – koń trojański (1,2% komputerów zgłaszających infekcję) oraz JS/ Axpergle – eksploit służący do instalacji złośliwego oprogramowania, wykorzystujący podatności w niektórych wersjach przeglądarek Internet Explorer, Silverlight, Adobe Flash Player oraz w aplikacjach napisanych w języku Java (0,7% komputerów zgłaszających infekcję).

Według opublikowanego w tym roku raportu CERT Orange Polska wzrosła liczba ataków wymuszających zapłacenie okupu w zamian za odszyfrowanie dysku w komputerze oraz liczba zainfekowanych urządzeń mobilnych. Obecnie sieć Orange Polska obejmuje ponad 40% polskiego internetu, CERT Orange Polska każdego dnia średnio odnotowywał prawie 50 incydentów bezpieczeństwa. Najczęściej (ok. 40%) – rozpowszechnianie obraźliwych i nielegalnych treści. Próby włamań stanowiły prawie 20%, 17% ataki typu DDoS i około 7% ataki przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania (liczba ta może być niedoszacowana). Najczęściej stosowane przez przestępców socjotechniki to: cross-site scripting (XSS), clickjacking, fałszywe fanpage konkursowe umieszczane na Facebooku (wykorzystujące znane marki). Zgodnie z podanymi przez zespół CERT danymi w minionym roku prawie trzykrotnie (+ 290%) wzrosła liczba atakó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI