50 największych banków w Polsce 2015: Unia odblokuje sekurytyzację?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad projektem nowej unii. Tym razem dotyczy ona rynków kapitałowych. W zamyśle Brukseli integracja kapitałowa ma przyczynić się do polepszenia dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw i rozwoju sekurytyzacji.

Karolina Patkowska

W ostatnich siedmiu latach skupialiśmy się na zarządzaniu kryzysowym. Teraz nadszedł czas na zmianę nastawienia – zapowiedział Jyrki Katainen, wiceszef Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i inwestycji.

Komisja Europejska doszła do wniosku, że działające na Starym Kontynencie przedsiębiorstwa potrzebują lepszego dostępu do finansowania niż obecnie. W jej opinii banki nie chcą wciąż pożyczać środków firmom, uznając, że są one niedostatecznie wiarygodne. To blokuje ich rozwój oraz całej gospodarki. Wyjściem z tej sytuacji ma być unia rynków kapitałowych. Kilka tygodni temu odbyła się pierwsza debata w tej sprawie.

Zielona księga, dokument, który ma zainicjować konsultacje z przedsiębiorstwami w tej sprawie, ma zostać przyjęty przez Komisję Europejską w lutym 2016 r. Bruksela chce ułatwień w przepływie kapitału. Obecnie w Unii Europejskiej małe i średnie przedsiębiorstwa zaspokajają 80 proc. swoich potrzeb finansowych w sektorze bankowym, a tylko 20 proc. za pomocą dłużnych papierów wartościowych

Unia rynków kapitałowych ma pozwolić firmom sięgać po różnorodne źródła finansowania,niezależnie od tego, w którym kraju członkowskim prowadzą działalność. Z kolei inwestorzy mają mieć lepsze możliwości uruchamiania swoich środków. Ma to ułatwiać właśnie jednolity rynek kapitałowy obejmujący wszystkie 28 państw UE. Celem jest usunięcie barier transgranicznych oraz obniżenie kosztów finansowania w ramach UE.

Zdywersyfikowanie źródeł finansowania, zwłaszcza dla małych i średnich firm, pobudzi konkurencję na rynku i obniży koszty uzyskania kapitału. To z kolei przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy.

– To typowy projekt dotyczący jednolitego rynku, który obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej. To również kluczowy element naszej inicjatywy, ponieważ inwestycje potrzebują finansowania. Aby zmobilizować prywatne środki na wiarygodne projekty, musimy dysponować zróżnicowanymi źródłami finansowania – wyjaśnia wiceszef KE. W drugiej połowie roku, po zakończeniu konsultacji, Komisja zamierza przedstawić harmonogram stworzenia unii rynków kapitałowych. Jej uruchomienie przewidziane jest na 2019 r. Jednym z elementów unii rynków kapitałowych ma być przyśpieszenie rozwoju sekurytyzacji. Nieprzejrzystość instrumentów łączących złe i dobre aktywa przyczyniła się do wybuchu kryzysu światowego w 2008 r. Teraz Komisja Europejska chce bardzo starannie przygotować regulacje, tak aby sekurytyzacja była bezpieczna i pomogła bankom udzielać więcej kredytów.

W Polsce i w UE

Na europejskim rynku wierzytelności dla kredytów bankowych i będących ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI