50 największych banków w Polsce 2015: Odpowiednie dać rzeczy słowo

50 największych banków w Polsce 2015: Odpowiednie dać rzeczy słowo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kiedy na torach Mazowsza pojawiła się Szybka Kolej Miejska wiele osób pytało: i co, rzeczywiście jedzie szybciej? Podobna sytuacja ma miejsce z Polskim Standardem Płatności - najważniejsza jest dobra nazwa.

Adam Żółw

Założona przez banki spółka Polski Standard Płatności obsługuje płatności mobilne pod marką Blik. Dobrze wybrana nazwa sugeruje, że to jedyne mobilne rozwiązanie płatnicze dostępne na naszym rynku. Jednak tak nie jest. Z Blikiem rywalizują, a może współistnieją na rynku także inne metody płatności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Jedną z nich jest system płatności mobilnych opracowany przez Bank Pekao S.A. Wykorzystując aplikację PeoPay, zainstalowaną w smartfonie można płacić we wszystkich terminalach zbliżeniowych, w internecie, a także wykonywać szybkie przelewy między użytkownikami aplikacji. PeoPay, choć pod inną nazwą – iKasa, jest także wdrożony przez największą sieć sklepów w Polsce. Co ciekawe, rozwiązanie Pekao S.A. jest kierowane także do przedsiębiorców, którzy dzięki PeoPay mPOS mogą przyjmować płatności swoim telefonem. Użytkownik wpisuje kwotę transakcji, a aplikacja wyświetla kod QR. Następnie klient skanuje go i… zapłacone. Dodatkowo jeżeli telefony posiadają funkcję NFC, można przyjąć płatność zbliżeniowo.

Karta w chmurze

Na rynku dostępne są aplikacje na telefony komórkowe, które w założeniu mają służyć do poobsługi drobnych, codziennych płatności. Przykładowo – korzystając ze SkyCash, można kupować bilety komunikacji miejskiej, płacić za parking czy też za bilety do kina. Niestety ich zasięg często nie jest ogólnopolski. Operator parkometrów w danym mieście podpisuje umowę z wybranym przez siebie systemem płatności. Do działania tych aplikacji niezbędne jest utrzymywanie pieniędzy na koncie. Jeżeli korzystamy z wielu rozwiązań (parking, komunikacja, kino, rower etc.), konieczne może okazać się utrzymywanie w telefonie wielu aplikacji, a tym samym zamrożenie niemałej kwoty.

Swój wkład w rozwój płatności mobilnych na naszym rynku wnieśli także operatorzy płatności kartowych, czyli Mastercard i Visa, którzy działają w skali całego kraju, łącząc (jak Mastercard) usługi lokalnych partnerów. Dzięki technologii MasterCard Mobile można za pomocą telefonu kupować bilety do kina, bilety komunikacji miejskiej, kolejowej, płacić za parkowanie, rachunki, doładowania telefonów oraz inne usługi.

Transakcje realizowane są dzięki systemom i aplikacjom partnerów MasterCard, m.in. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI