50 Największych Banków w Polsce – 2014: Wskazówki metodologiczne do rankingu największych banków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kolejna edycja rankingu największych banków "Miesięcznika Finansowego BANK" obejmuje wyniki 24 instytucji, które przekazały nam swoje dane za 2012 i 2013 r. Obecnie większość banków komercyjnych pokazuje je według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (w tabelach z wynikami odznaczone jako MSR), pozostałe prezentują w dotychczasowym układzie PSR (polskie standardy rachunkowości). Obydwa układy nie są w pełni porównywalne - my dla potrzeb naszego rankingu przyjęliśmy wiele założeń upraszczających i agregujących poszczególne pozycje bilansu i rachunku wyników tak, aby były one w maksymalnym stopniu porównywalne.

Banki sklasyfikowane w naszym głównym rankingu uszeregowane zostały według malejącej wielkości sumy bilansowej – na stronach, na których prezentujemy szczegółowe wyniki poszczególnych banków występują one w porządku zmniejszającej się sumy bilansowej. Dane te zaczerpnęliśmy z nadesłanych przez uczestniczące banki – bilansu, rachunku wyników oraz z danych dodatkowych z ankiety. Ranking jest dobrowolny i jeśli jakaś instytucja z jakiegokolwiek powodu nie chce prezentować swoich wyników, to nie znalazła się w naszym ze-stawieniu. Dla instytucji zaufania publicznego, jakimi są banki, taki brak otwartości jest niezgodny z panującymi zwyczajami. Banki giełdowe dane publikować muszą, inne mają w tym względzie dowolność, ale otwartość jest ceniona przez rynek i zwiększa wiarygodność danej instytucji.

Oprócz rankingu głównego pokazujemy również wiele dodatkowych zestawień. Ranking konsumencki klasyfikuje banki udzielające kredytów klientom detalicznym. Prezentujemy również ocenę za efektywność, a także wybrane dane banków udzielających kredytów na zakup nieruchomości. W bieżącej edycji, podobnie jak przed dwoma laty, z powodu zbyt małej liczby banków, które podały informacje o kredytowaniu zakupu aut, nie publikujemy zestawienia dla kredytowania pojazdów mechanicznych. Więcej szczegółów dotyczących zasad klasyfikacji instytucji w poszczególnych zestawieniach, prezentujemy w tekstach analitycznych przygotowanych dla potrzeb poszczególnych podrankingów.

W tym roku, podobnie jak w ostatnich latach, na końcu ankiety pojawiły się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI