50 Największych Banków w Polsce – 2014: Gratisy do konta

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Tym razem zainteresowanie banków uczestniczących w naszym rankingu udziałem wzestawieniu kont dla bankowości detalicznej było nie mniejsze niż przed rokiem. Dostaliśmydane dla 16kontprowadzonychprzez 13 banków.

Przed rokiem publikowaliśmy dane o 20 kontach prowadzonych przez 13 banków, podczas gdy w 2012 r. 9 instytucji prezentowało 17 wybranych przez siebie kont dla klienta detalicznego. Widać, że banki chcą pokazywać mniej kont, ale za to te, które wydają im się najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia udziału w rankingu.

Do konta czy może do kąta?

W tym roku banki będą miały duży dylemat, czy jeszcze w jakiś sposób zachęcać klienta, czy może raczej odłożyć prezenty i zacząć racjonalnie liczyć, aby nie było konieczności dokładania do jego obsługi. Stawki opłat i prowizji dla wielu kont są zerowe, i to częściej niż to obserwowano jeszcze rok temu. Z drugiej strony pojawiła się grupa banków, które konsekwentnie zaczynają pobierać opłaty za wypłaty z bankomatów tzw. obcych. Jest to ważne w kontekście dużego spadku opłat intercharge, co nastąpi w połowie br. Będzie to mini rewolucja dla wszystkich, bo Polacy chętnie posługują się plastikowym pieniądzem i prowizje od transakcji to całkiem dobry dochód, m.in. dla banków.

Trudniejsze może okazać pozyskiwanie depozytów – rekordowo niskie stopy procentowe nie są czynnikiem stanowiącym zachętę dla oszczędzających. Trudno przesądzać co stanie się w 2014 r., ale wydaje się, że wzrost opłat i prowizji dla klienta detalicznego będzie częstym zjawiskiem i konta, które nie zawierają żadnych widocznych pozycji opłat i prowizji będą coraz trudniejsze do znalezienia. Również warunki stawiane przed ich posiadaczami będą zapewne bardziej wyśrubowane – np. minimalne przepływy bądź wymagany poziom depozytów itp. Wszystkie zmiany, jakie zobaczymy w najbliższych miesiącach, będą wynikały z działania konkurencji, a szczególnie ruchów, jakich dokonają największe banki detaliczne, które de facto dyktują innym możliwość podnoszenia opłat. Jeśli czołowi gracze nie wprowadzą opłat, bądź ich nie podniosą, to mniejsze banki mają bardzo ograniczone możliwość podnoszenia swoich opłat – w innej sytuacji mogą stracić klientów.

Jak liczymy

Nasz ranking to uproszczona symulacja rocznych przepływów netto z tytułu korzystania z konta. Po stronie kosztów braliśmy opłatę za jego prowadzenie, kartę, wypłaty z bankomatów, przelewy i ewentualnie inne. Na plus zaliczamy przychody odsetkowe od środków na rachunku bieżącym i z lokat. Symulacja opiera się na przyjętych przez nas założeniach – identycznych jak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI