50 mln złotych z BGK na innowacje fotowoltaiczne

50 mln złotych z BGK na innowacje fotowoltaiczne
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spółka ML System podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy kredytowe na łączną kwotę blisko 50 mln złotych. Dzięki tym środkom będzie mogła wybudować i wyposażyć nowoczesny zakład produkujący innowacyjne moduły fotowoltaiczne.

Spółka #MLSystem podpisała z @BGK_pl umowy kredytowe na łączną kwotę blisko 50 mln złotych #BGK

W fabryce będą powstawały przezroczyste szyby z powłoką z kropek kwantowych, zamieniające szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną. Tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie na energię obiektów budowlanych, a możliwe będzie wykorzystanie  jej do zasilania systemów elektrycznych, w tym klimatyzacyjnych. Produkt ten ma szansę zrewolucjonizować przemysł budowlany i transportowy. Energia generowana z szyb samochodowych mogłaby zasilać systemy ładowania akumulatorów również w czasie postoju czy parkowania pojazdów.

ML System to spółka giełdowa, która jest liderem na krajowym rynku oraz jednym z większych w Europie producentów rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem. Była wielokrotnie nagradzana za innowacyjne działania, m.in. nagrodą Prezydenta RP w kategorii Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Firma ma pomysł, wizję i determinację, które przełożą się na dynamiczny rozwój w sektorze innowacji.

Więcej najnowszych informacji o Banku Gospodarstwa Krajowego >>>

„Cieszymy się, że jako Region BGK będziemy mogli w tym rozwoju uczestniczyć i aktywnie wspierać go finansowo. To dla Podkarpacia niezwykle istotne. O tym, że w naszym Regionie jest wiele przedsiębiorstw stawiających na rozwój z wykorzystaniem nowych technologii może świadczyć fakt, że najwięcej firm, które dotychczas skorzystały z ogólnopolskiego, unijnego programu Kredyt na innowacje technologiczne pochodzi właśnie z Podkarpacia. ML System na początku swojej działalności właśnie z tego produktu korzystał” – powiedziała po podpisaniu umowy Beata Rapa, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK.

Umowy zawarte z BGK dotyczą kredytu inwestycyjnego, kredytu pomostowego oraz kredytu obrotowego w odnawialnej linii kredytowej na łączną kwotę 49,9 mln złotych.

„Kapitał pozyskany z BGK stanowi istotne wsparcie w realizacji naszych celów strategicznych. Fundamentem naszego wzrostu są inwestycje w badania i rozwój. Dotychczas otrzymaliśmy osiem patentów oraz sześć praw ochronnych na wzory użytkowe. Aktualnie czekamy na rozpatrzenie dziewięciu zgłoszonych patentów. Konsekwentnie pracujemy nad rozbudową potencjału eksportowego, m.in. w oparciu o takie rynki, jak Australia, Niemcy czy kraje skandynawskie” – powiedział Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

Misja BGK

„Misją BGK, już od 95 lat, jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Umożliwianie małym i średnim firmom stałego rozwoju to jeden z filarów działalności naszego banku. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy mogą wdrażać nowoczesne technologie, takie, jak ta, mogą realizować innowacyjne projekty, rozwijać się w Polsce i za granicą. Bardzo cieszymy się z zawarcia tej umowy” – podsumował wiceprezes zarządu BGK Wojciech Hann.

Budynek nowej fabryki ma być gotowy do końca listopada tego roku, a uruchomienie masowej produkcji szyb z powłokami kwantowymi nastąpi pod koniec 2020 roku.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK