40 mln złotych od EBOiR dla estońskiej firmy z sektora OZE na wsparcie jej ekspansji w Polsce

40 mln złotych od EBOiR dla estońskiej firmy z sektora OZE na wsparcie jej ekspansji w Polsce
Fot. stock.adobe.com/anatoliy_gleb
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał kredyt w wysokości 40 mln złotych estońskiej spółce energetycznej, Enefit Green, która chce podbić polski rynek solarny

#HarryBoyd-Carpenter: Oprócz utworzonego w ostatnich dniach Pakietu Solidarności w odpowiedzi na kryzys związany z pandemią koronawirusa, #EBOiR będzie również kontynuować prace nad utrzymaniem tempa długoterminowej zielonej transformacji, wspierając silnych graczy, takich jak #EnefitGreen @EBRD @InstEneregOdnaw

W przesłanej mediom informacji Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju informuje o udzieleniu wsparcia w walucie lokalnej, czyli w polskich złotych estońskiej firmie Enefit Green , która planuje wejść na rynek energii słonecznej w Polsce.

Wsparcie dla rozwoju OZE w Polsce

Sektor fotowoltaiczny ma stać się kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do dekarbonizacji polskiej energetyki – czytamy w informacji EBOiR.

Ekspansja estońskiej firmy energetycznej Enefit Green w Polsce, przy wsparciu EBOiR, pomaga przyspieszyć rozwój energii słonecznej na polskim rynku wciąż zdominowanym przez paliwo węglowe.

Kredyt w wysokości 40 mln złotych (równowartość 9 mln euro) od EBOiR na rzecz Enefit zapewni długoterminowe finansowanie portfela inwestycji do 19,2 MW nowo ukończonych małych projektów związanych z energią słoneczną w Polsce.

Mimo pandemii EBOiR nadal finansuje OZE

Oczekuje się, że elektrownie słoneczne zmniejszą zanieczyszczenie powietrza poprzez zmniejszenie rocznej emisji CO2 o około 15 000 ton.

Zainstalowana moc z źródeł odnawialnych w Polsce znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady, ale kraj pozostaje uzależniony od węgla, bowiem  prawie 80% produkcji energii elektrycznej pochodzi z tego paliwa – czytamy w informacji EBOiR.

Wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do pozyskiwania co najmniej 32 procent końcowego zużycia energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

Harry Boyd-Carpenter, dyrektor ds. Energii w regionie EMEA w EBOiR, powiedział:

-Świat słusznie koncentruje się na ogromnym kryzysie zdrowotnym i gospodarczym spowodowanym pandemią Covid-19. Jednak zmiany klimatu pozostają fundamentalnym wyzwaniem, szczególnie w Polsce z jej historycznym uzależnieniem od węgla w produkcji energii elektrycznej.

Oprócz utworzonego w ostatnich dniach Pakietu Solidarności w odpowiedzi na kryzys związany z pandemią koronawirusa, EBOiR będzie również kontynuować prace nad utrzymaniem tempa długoterminowej zielonej transformacji, wspierając silnych graczy, takich jak Enefit Green.

Wsparcie solarne z północy

Aavo Kärmas, CEO Enefit Green powiedział: -Podczas gdy pandemia i kryzys gospodarczy wywołany Covid-19 słusznie mają priorytet w naszych sercach i umysłach, niezawodne wytwarzanie energii pozostaje tak samo ważne jak poprzednio. Enefit Green dąży do zwiększenia naszej zdolności wytwarzania energii odnawialnej na wszystkich rynkach krajowych, a wejście do Polski w 2019 r. stanowi ważny punkt zwrotny na tej drodze. Z dumą podpisujemy pierwszą umowę pożyczki z EBOiR i oczekujemy dalszej współpracy w przyszłości.

Enefit Green jest w całości własnością Eesti Energia, która rozpoczęła działalność w sektorze energii odnawialnej w 2002 r. Easti Energia założyła Enefit Green w 2016 r. jako celową spółkę zależną wyspecjalizowaną w OZE.

Enefit Green szybko się rozwija i jest obecnie wiodącym graczem na rynku odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich z 447 MW zainstalowanej mocy elektrycznej i 83 MW mocy cieplnej. 

EBOiR inwestuje w Polsce i Estonii od 1991 r. W tym czasie zainwestował prawie 10,1 mld euro w ponad 425 przedsięwzięć w Polsce oraz 710 mln euro w ponad 89 inwestycji w Estonii.

Źródło: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju / EBOiR