30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych na srebrnej monecie NBP

30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych na srebrnej monecie NBP
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 21 października 2021 r. można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych” (temat indywidualny) – o nominale 10 zł.

Na awersie monety znajdują się portret Prezesa Rady Ministrów w latach 1991–1992 Jana Olszewskiego, według zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego, fragment schematu miejsc w sali posiedzeń Sejmu oraz stylizowana urna wyborcza.

Rewers przedstawia fragment kompleksu zabudowań sejmowych z centralnie usytułowanym budynkiem mieszczącym sale posiedzeń Sejmu oraz fragment budynku Senatu.

Na pierwszym planie znajduje się stylizowany fragment karty wyborczej z orłem Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj także: Uroczysta prezentacja monety kolekcjonerskiej NBP „Wielkie aktorki – Gabriela Zapolska” w Krakowie, 14 października 2021 roku

Moneta w nakładzie 12 tys. sztuk

Srebrna moneta o nominale 10 zł i masie 31,1 g została wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 250 zł brutto Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

 Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 26 października 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu dwie srebrne monety o nominale 10 zł z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – Edward Taylor i Tadeusz Brzeski (kontynuacja serii).

Czytaj także: Polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego

Wolne wybory do Sejmu – 27 października 1991 r.

„Polska była ostatnim państwem Europy Środkowej, w którym po upadku rządów komunistycznych doszło do wolnych wyborów parlamentarnych. Wpływ na to miał ewolucyjny charakter zmian ustrojowych, zapoczątkowanych obradami okrągłego stołu, a następnie polityka rządu Tadeusza Mazowieckiego, który postanowił przeprowadzić w pierwszej kolejności demokratyczne wybory samorządowe (maj 1990).

Później zaś pogrążona w coraz ostrzejszym sporze politycznym elita ruchu „Solidarności” zdecydowała o rozpisaniu powszechnych wyborów prezydenckich. Ich zwycięzca, Lech Wałęsa, wszedł w wielomiesięczny spór z większością sejmu kontraktowego na temat kształtu ordynacji wyborczej. Wszystko to sprawiło, że wolne wybory do Sejmu przeprowadzono dopiero 27 października 1991 r.” – napisał w folderze numizmatycznym prof. Antoni Dudek.

Czytaj także: Monety kolekcjonerskie „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” od 26 sierpnia 2021 r. do nabycia w NBP

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP