24 proc. pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku

24 proc. pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku
Fot. stock.adobe.com/Sondem
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odsetek pracowników rozważających wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku wyniósł 24% i jest opcją najczęściej rozważaną przez osoby do 29. roku życia z wykształceniem podstawowym, wynika z 37. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Natomiast 70% badanych (o 1 pkt proc. mniej niż przed kwartałem) oczekuje, że znajdzie pracę co najmniej tak dobrą, jak obecna.

Odsetek pracowników rozważających wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku wyniósł 24% i jest opcją najczęściej rozważaną przez osoby do 29. roku życia z wykształceniem podstawowym #praca #emigracja #PracaZaGranica

„Branże, które najbardziej mogą spodziewać się odpływu pracowników to: budownictwo, finanse, hotelarstwo i gastronomia. Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę są lepsze zarobki i warunki pracy. Najbardziej popularne kraje to: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia” – czytamy w raporcie.

Odsetek pracowników rozważających wyjazd do pracy za granicę z powodów zarobkowych i zatrudnienia lepszych warunkach wyniósł 63%.

Czytaj także: Emigracja zarobkowa Polaków: nowe kierunki. Nie chodzi już tylko o pieniądze >>>

Wzrósł odsetek pracowników, którzy zmienili pracę w ostatnim półroczu

Badanie ponadto wykazało, że o 2 pkt proc. wzrósł odsetek pracowników w III kw. br., którzy zmienili pracę w ostatnim półroczu, a głównym powodem zmiany była chęć rozwoju zawodowego, na drugie miejsce ponownie spadło wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy.

Do 3 miesięcy wzrósł w skali kraju czas poszukiwania pracy z 2,5 w II kw. br.

Czytaj także: 24 – 34 proc. emigrantów wróciłoby do Polski do pracy za mniej niż 4000 zł miesięcznie >>>

Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie nieco wzrósł do 89% w III kw. br. wobec 88% kwartał temu i 88% rok temu,

Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI w grupie respondentów 18-64 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień w dniach 2-12 września 2019 roku. Próba wyniosła ok. 1 000 osób.

Źródło: ISBnews