1,8 mld zł na dodatki energetyczne w 2022 roku; wypłaty mają ruszyć w I kwartale

1,8 mld zł na dodatki energetyczne w 2022 roku; wypłaty mają ruszyć w I kwartale
Fot. stock.adobe.com/weerapat1003
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje rozpoczęcie wypłaty comiesięcznych dodatków energetycznych dla odbiorców wrażliwych w pierwszym kwartale 2022 roku, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na ten cel w przyszłym roku ma trafić 1,8 mld zł.

Dodatek ma być wypłacany przez samorządy, przy jego przyznawaniu będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

My deklarujemy, że w I kw. 2022 roku zechcemy rozpocząć wypłatę tych dodatków. Łącznie to jest, z wyliczeń, 1,8 mld zł tej wstępnej kwoty do wypłaty. 

–  powiedziała Moskwa podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska.

Pakiet energetyczno-gazowy

Pakiet energetyczno-gazowy, zawierający regulacje dot. bonu energetycznego dla odbiorców wrażliwych przygotowywany jest w ramach pakietu antyinflacyjnego, który jest opracowywany przez rząd.

„Jesteśmy na etapie przed Komitetem Stałym [Rady Ministrów]. Projekt będzie szybko procedowany. System wsparcia będzie udzielany przez samorządy, podobnie jak na wstępnym etapie 500 plus. […] Wypłata co miesiąc przyznawana w trybie sześciomiesięcznym, żeby ograniczyć liczbę składanych wniosków, wystarczy faktura i wniosek do wypłaty, co jest dużym uproszczeniem systemu. Dopłata do 50% rachunku” – podkreśliła minister.

Przy przyznawaniu dodatku będzie obowiązywało kryterium dochodowe

Poinformowała, że przy przyznawaniu dodatku będzie obowiązywało kryterium dochodowe (obecnie w gospodarstwach osobowych to 1 563 zł na osobę, a w wieloosobowych 1 115 zł na osobę).

Czytaj także: Minister klimatu: dodatek energetyczny trafi do szerszej grupy odbiorców >>>

„Jeżeli chodzi o kwoty – z naszych wyliczeń wynika, że w skali roku to jest między 324 a 876 zł dodatku – w zależności od liczby osób w rodzinie i nie będzie kryterium powierzchni” – podała.

Zaznaczyła, że na takich samych zasadach będzie funkcjonował „dodatek ciepłowniczy, wypłacany miesięcznie”.

Źródło: ISBnews