15-lecie Forum Technologii Bankowych: Od redakcji – Przemysław Barbrich

15-lecie Forum Technologii Bankowych: Od redakcji – Przemysław Barbrich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Świat wokół nas zmienia się w błyskawicznym tempie. Każdego dnia odkrywamy technologiczne nowinki i musimy żegnać się ze starymi przyzwyczajeniami.

Co będzie dalej? Czy za chwilę zamiast banknotów przechodzących z rąk do rąk dokonywać będziemy przelewów z chipa na chip wszczepionego pod skórę? Czy to realny scenariusz? – zastanawia się Maciej Samcik w artykule „Świat bez gotówki – abstrakcja czy już realny scenariusz?”, otwierając dyskusję znanych dziennikarzy w specjalnym wydaniu „Miesięcznika Finansowego BANK”, edytowanym z okazji 15-lecia istnienia Forum Technologii Bankowych, które odbywa się w przededniu XXXII Walnego Zgromadzenia Związku Banków Polskich.

Bez nowoczesnych technologii nie da się dziś żyć. Bez nowoczesnych technologii nie ma postępu o tym pisze Eugeniusz Twaróg z „Pulsu Biznesu”. Nie miejmy złudzeń – czeka nas inny świat – jedna aplikacja, by wszystkimi rządzić; jedna, by wszystko odnaleźć; jedna, by wszystko zgromadzić i umieścić w smartfonie. WeChat, aplikacja, która ma w sobie funkcje Facebooka, Amazona, Tindera, banku i mnóstwa innych. Trwa rewolucja technologiczna, która zmienia sposób korzystania z internetu, finansów i rozrywki. Zmienia wszystko. Nigdy dotąd dziennikarstwo nie było tak łatwe i tak trudne jednocześnie. Nigdy wcześniej konkurencja między dziennikarzami nie była tak duża. Nigdy przedtem odpowiedzialność za słowo i wiarygodność nie znaczyły tak wiele.

Choć tradycyjni nadawcy uparcie powtarzają, że ten zawód marnuje się przez rozwój mediów społecznościowych, dzięki social media wreszcie zaczął się rozwijać – zauważa Jarosław Kuźniar z Onet.pl i trudno się z nim nie zgodzić.

Zmienia się świat, ale ten nowy świat i nowe technologie to także nowe zagrożenia. Czy wiemy o tym, że mogą nas okraść, stukając w klawiaturę raptem 280 razy? Mogą sprawić, że stracimy na giełdzie, mogą zwolnić nas z pracy, mogą też wyjawić największe tajemnice naszych firm albo dostać się do pieniędzy na kartach kredytowych naszych dzieci. To wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowane – tak swoje rozważania o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z Twittera rozpoczyna Krzysztof Berenda z RMF FM. Wtóruje mu Wojciech Boczoń z Bankier.pl – człowiek nazywany internetowym Zorro, który w swoim tekście podkreśla, że w ubiegłym roku liczba stwierdzonych przestępstw w e-bankowości wzrosła o 100% w porównaniu do danych z roku 2017. Czy tylko nasz autor odnosi wrażenie, że banki nie wykorzystują jeszcze wszystkich możliwości, by edukować wchodzące na rynek nowe pokolenie klientów.

Zapyta ktoś jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi nam Wojciech Szeląg z Polsatu, który podpowiada, jak uczynić nowe technologie przyjaznymi dla ludzi – tak by trafiły one pod polskie strzechy. Zapewne wielu fanów nowych technologii oburzy się, gdy za Wojciechem Szelągiem powtórzę – używajmy nowych technologii w ograniczonym stopniu. One powinny pomagać człowiekowi, ale w żadnym wypadku nie powinny go zastępować. Jak to zrobić? Musimy nauczyć się mówić o technologii prostym i zrozumiałym dla wszystkich, zwłaszcza laików, językiem. Nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości Paweł Płuska z TVN. Zaznacza on bez ogródek – jeśli uda mi się odpowiedzieć na pytanie, jak mówić prosto o trudnych technologiach „idę na Nobla”. I trudno nie przyznać mu racji. Przecież ktoś, kto wymyśli, jak mówić w prosty sposób o rzeczach trudnych, na co jak na co, ale na Nobla bezsprzecznie zasługuje. Tylko czy nie naruszymy w ten sposób przepisów o RODO? Czy sprostamy wyzwaniu klarownej komunikacji zgodnej z duchem i literą prawa, wykorzystując przy okazji szansę, jaką nowe przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, inaczej rozporządzenia o ochronie danych osobowych dają bankowości – zdaje się pytać Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Zapraszam Państwa do lektury, ciesząc się, że tak wielu doskonałych dziennikarzy i tylu wspaniałych gości pojawia się na naszych łamach.

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK