15 lat Forum Technologii Bankowych – pomysł, który się sprawdził

15 lat Forum Technologii Bankowych – pomysł, który się sprawdził
Paweł Jakubik, przewodniczący FTB, członek zarządu Microsoft, na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019 Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Pałacu w Łochowie pod Warszawą odbył się IV Kongres Forum Technologii Bankowych, 15 lat od daty powstania Forum. W studiu wideo aleBank.pl gościliśmy Pawła Jakubika, przewodniczącego FTB, członka zarządu Microsoft Polska.

#PawełJakubik: Bankowcy cenią wiedzę, którą im dostarczamy #KongresFTB

Paweł Jakubik, przewodniczący Forum Technologii Bankowych pytany o początki Forum wskazał na pomysłodawcę FTB, prof. Remigiusza Kaszubskiego.

Forum powstało w kwietniu 2008 roku, a jego akt założycielski podpisało 13 instytucji.  W tej chwili Forum liczy 50 członków – mówi Paweł Jakubik.

Impulsem do powołania FTB była potrzeba współpracy firm technologicznych i banków w zakresie automatyzacji obrotu bezgotówkowego, a także wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskim sektorze bankowym.

Jak przyznaje przewodniczący FTB  w Forum uczestniczą podmioty, które na co dzień konkurują między sobą,  ale jednocześnie uznają, że warto szukać  wspólnie rozwiązań, które służą rozwojowi rynku. Są to banki, firmy technologiczne, dostawcy usług bankowych.

Więcej informacji z Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019 >>>

W ciągu 15 lat istnienia Forum – podkreśla Paweł Jakubik – w ramach FTB konsultowano szereg projektów prawnych związanych z płatnościami  bezgotówkowymi, w tym mobilnymi, z aktami prawnymi związanymi z RODO, PSD 2,  umowami outsourcingowymi.

Forum przygotowało znaczące raporty m.in.  poświęcone BIG DATA,  bankowości w chmurze.

My zbieramy wiedzę z różnych firm technologicznym, gromadzimy ją w jednym miejscu i przekazujemy bankom – mówi przewodniczący Jakubik.

Czytaj także: 15-lecie Forum Technologii Bankowych: Bankowe sklepy w chmurze

Przewodniczący FTB zauważa,  że asocjacje bankowe w innych krajach chciałyby skopiować polski model współpracy banków z technologicznymi partnerami rynkowymi.

Paweł Jakubik mówi, że w kolejnych latach zadaniem FTB będzie inkorporowanie do Forum młodych fintechów, stwarzanie im platformy do wspólnej pracy oraz poprowadzenie bankowców przez świat sztucznej inteligencji.

Paweł Jakubik, Przewodniczący FTB, Członek Zarządu, Microsoft

Paweł Jakubik, Przewodniczący FTB, Członek Zarządu, MicrosoftRozmowa ze Studia aleBank.pl na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019#KongresFTB Microsoft Polska

Opublikowany przez aleBank.pl – Bankowość. Finanse. Samorząd. Środa, 3 kwietnia 2019

Źródło: aleBank.pl