14. emerytura w 2021 roku: wiemy, komu i kiedy zostanie wypłacone świadczenie. Rząd przyjął projekt ustawy

14. emerytura w 2021 roku: wiemy, komu i kiedy zostanie wypłacone świadczenie. Rząd przyjął projekt ustawy
Fot. stock.adobe.com/npolymanu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o czternastej emeryturze - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Większość "czternastek" będzie wypłacona pod koniec 2021 r.
14. emeryturą, wypłacaną w przyszłym roku, objęci będą emeryci z progiem dochodowym na poziomie 2 900 zł #emerytury #14Emerytura @MRPiPS_GOV_PL

Minister Maląg we wtorek w Żyrardowie uczestniczyła w uroczystym podpisaniu przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. trzynastych emerytur.

Podczas tego spotkania szefowa MRPiPS poinformowała, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Maląg zapewniła, że czternasta emerytura będzie wypłacana w końcówce 2021 r.

Kto otrzyma „czternastkę”?

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że w 2021 r. „czternaste świadczenie” w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.).

W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, „czternastka” będzie wypłacana na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Czytaj także: Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2020 r. nie mniejsza niż o 70 zł >>>

Wypłata w listopadzie 2021 r.

Większość „czternastek” byłaby wypłacona w listopadzie 2021 r.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Czytaj także: 14. emerytura: nie ma „darmowego lunchu”(emerytury)

Koszt wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2021 roku oszacowano na ok. 10,6 mld zł – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Jak dodano, czternastka będzie świadczeniem jednorazowym.

Pracodawcy RP o „czternastkach”

Portal aleBank.pl poprosił o komentarz Głównego Ekonomistę Pracodawców RP, dr. Sławomira Dudka:

– Nasz system opiera się na zdefiniowanej składce. Oznacza to, że każdy ubezpieczony finansuje własną emeryturę, której wysokość ma ścisły związek z wysokością środków włożonych do systemu w postaci składek. Takie rozwiązanie ma premiować dłuższe pozostawanie na rynku pracy. Tym samym takie świadczenie jak 14. emerytura psuje system emerytalny, bowiem zniechęca pracowników do możliwie najdłuższej aktywności zawodowej – mówi dr Sławomir Dudek, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

– Z jakich źródeł rząd weźmie środki na tę 14. emeryturę? Jeżeli ponownie byłby to Fundusz Solidarnościowy, tak jak w przypadku 13. emerytury, to byłoby to rozwiązanie bardzo niestabilne – dodaje dr Sławomir Dudek.  

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl