10 i 15 lutego, dwa ważne terminy dla korzystających z Małego ZUS plus

10 i 15 lutego, dwa ważne terminy dla korzystających z Małego ZUS plus
Fot. stock.adobe.com / bzyxx
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 10 i 15 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie.

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy spełniający warunki mogli zgłaszać się maksymalnie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku.

Każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

‒ Zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 341 tys. przedsiębiorców  ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: ZUS: nowe umorzenia i postojowe dla przedsiębiorców, e-wnioski od 1 lutego

Można korzystać przez 36 miesięcy

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, najwięcej w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie

Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj także: Ważna zmiana dla płatników składek: w drugim kwartale 2021 roku ZUS uruchomi Centra Obsługi Wniosków o Ulgi

Dokumenty rozliczeniowe ‒ niezbędne

Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe.

ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także: Emerytury i renty międzynarodowe: przed złożeniem wniosku lepiej skorzystać z e-wizyty w ZUS

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS