EKG: Nasza nowa Europa

EKG: Nasza nowa Europa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. To już 10. edycja tej imprezy, która na stałe wpisała się w krajobraz najważniejszych debat ekonomicznych, społecznych i politycznych w Unii Europejskiej. Przez najbliższe trzy dni 11 tys. osób weźmie udział w 150 prelekcjach i panelach dyskusyjnych, a dodatkowe 2,5 tys. będzie uczestniczyć w towarzyszących Kongresowi wydarzeniach start-upowych.

Będziemy rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej #EKG2018 #EEC2018

Mowę inauguracyjną jubileuszowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego wygłosił Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz były premier polskiego rządu, a także jeden z inicjatorów i przewodniczący Rady EKG. Zapraszając do udziału w pierwszej sesji pt. „Nasza nowa Europa” podkreślił, iż bez względu na kontekst poruszanych tematów zawsze najważniejsza jest gospodarka. Gospodarka, której elementem zdrowego rozwoju jest ścisła współpraca oparta na dialogu pomiędzy przedsiębiorcami i politykami.

Jerzy Buzek podkreślił, że współpraca ta często bywa trudna, ponieważ z różnych względów pojawia się konieczność regulacji pewnych sektorów gospodarki, a wymogi środowiskowe również nie przynoszą biznesowi wymiernych korzyści. Decyzje takie muszą być jednak podejmowane ze względów społecznych oraz z powodu odpowiedzialności rządzących za następne pokolenia.

Obok tematów czysto gospodarczych obejmujących współpracę wewnętrzną i międzynarodową, infrastrukturę, rynek i finanse, organizatorzy wiele miejsca poświęcili kwestiom samorządów lokalnych, kapitałowi, podatkom oraz inwestycjom. Uczestnicy Kongresu będą rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej, stosunkach gospodarczych między Europą a światem, a także o tym, co określa naszą przyszłość w dobie cyfrowej transformacji. Kongresowi towarzyszą także Europejskie Dni Start-upu. Swój udział w tej części spotkania potwierdziło 75 prelegentów, a podsumowaniem będzie wręczenie nagród dla najlepszych firm start-upowych.

Wśród zaproszonych do Katowic gości znalazł się premier Mateusz Morawiecki, ministrowie z resortów gospodarczych, parlamentarzyści, władze samorządowe, eksperci rynkowi oraz przedstawiciele biznesu i nauki. W panelach dyskusyjnych uczestniczyć będą także unijni komisarze: ds. handlu Cecilia Malmström, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy Andrus Ansip oraz komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete. Katowice odwiedzą także dyrektorzy generalni Komisji Europejskiej: ds. energii Dominique Ristori i ds. klimatu Raffaele Mauro Petriccione.

Sławomir Dolecki